Неолібералізм поцупив наш словник

Світлина: http://research-methodology.net

Стаття Дорін Мессі (Doreen Massey) більше присвячена висвітленню викривлень в сучасній світовій економіці, але робить принциповий акцент на тому, що через гонитву за грошима звичайні слова втрачають свій колишній сенс, а повернення первинного значення слів може змінити наше уявлення про економіку.

Нещодавно під час відвідування художньої виставки я мала цікаву розмову з одним молодим чоловіком, найнятим галереєю. Коли він повернувся, щоб піти, я побачила, що на спині його футболки було написано «customer liaison» - «підтримка споживачів». Я дуже засмутилась. Здалось, що вся наша розмова деяким чином змарніла, моє враження від неї впало до рівня чергової комерційної справи. Моє ставлення до галереї і до людини, з якою я мала розмову, стало на рівень механічного ринкового обміну.

Послання, на якому ґрунтується використання терміну «споживач» для настільки великої кількості різновидів людської діяльності, полягає в тому, що у всіх, майже у всіх, наших щоденних діях ми поводимо себе як покупці на ринку, і ця істина була запроваджена не випадково, а шляхом управлінських вказівок і безкомпромісного перейменування інституційних практик. Обов’язкова вправа з «вільного вибору» - сімейного лікаря, лікарні, школи для дітей – в такому випадку стає уроком соціальної ідентичності, який при кожній наході підтверджує нашу ідентичність як споживачів.
Це значуща ознака способу, яким неолібералізм став частиною нашого повсякденного розуміння життя. Словник, який ми використовуємо, щоб говорити про економіку, насправді є політичною конструкцією.

Цікавий аргумент на користь гіпотези Сепіра-Уорфа знайшов американський бігевіоральний економіст Кейт Чен: його дослідження показують, що народи, в мові яких відсутня категорія майбутнього часу, більш схильні до заощаджень.

«Чи може мова впливати на здатність робити заощадження?»

Інше слово, яке підсилює неоліберальний здоровий глузд – це «зростання», яке в наш час приречене бути єдиною метою нашої економіки. Створювати зростання і потім (можливо) перерозподіляти певну його частину стало метою як неолібералізму, так і соціал-демократії. В своєму приблизному формулюванні це тягне за собою надання умов для ринкового сектору, щоб продукувати зростання, і прийняття того, що це призведе до нерівності, а потім - сподівання на перерозподіл деякої частини цього зростання, щоб допомогти виправити нерівність, яка виникла внаслідок його утворення.

Це, звичайно, зовсім не сприяє тому, щоб поставити під сумнів механізми утворення нерівності під час ринкового обміну як такі, і це також означає, що головні акценти боротьби занадто часто ставили виключно на проблемах перерозподілу. Більше того, сьогодні ми живемо з негативною реакцією навіть щодо обмежених здобутків перерозподілу, які були здобуті соціал-демократією. Не дивлячись на все це, зростання все ще розглядається в якості рішення наших проблем.

Друга причина, з якої наше сучасне уявлення про створення багатства і наша схильність до його зростання мають бути поставлені під сумнів, полягає в наших зв’язках з планетою. Шкода для довкілля, яка виникає через гонитву за зростанням, загрожує призвести до катастрофи, свідками натяків на яку ми вже є. І третій – і, певно, найбільш важливий – недолік такого підходу полягає в тому, що збільшене багатство, особливо виміряне в стандартних монетарних термінах сьогодення, має мало дійсних наслідків для відчуття благополуччя людей, якщо існує достатнє забезпечення основних потреб. Розглядаючи «зростання» в цих термінах, як засіб для реалізації життєвих цілей і бажань людей, економіка переслідує химеру.

Замість постійної гонитви за зростанням, чи не можемо ми врешті спитати: «Задля чого існує економіка? Чого ми хочемо від неї?»

Наші сучасні уявлення наділяють ринок і його споріднені форми особливим статусом. Ми думаємо про «економіку» в термінах природних сил, в дію яких ми час від часу втручаємось, а не в термінах всієї різноманітності соціальних зв’язків, які потребують певної координації.

Якими б надзвичайними персональними та тактичними якостями не міг похвалитися Жозе Моурінью, неважко побачити, що саме знання багатьох мов надало йому можливість працювати поряд зі знаними тренерами і здобувати відповідну майстерність.

«Знання мов як запорука успіху Жозе Моурінью»

Таким чином, наприклад, «роботу» ми розуміємо в дуже вузькому сенсі, як знаряддя для чогось. В той час як лише дії, виконувані за гроші, розглядаються як такі, що належать до «економіки», велика частина неоплачуваної праці, виконуваної, наприклад, в родинах і локально, залишається неврахованою і неоціненою. Нам слід переглянути цю звичну категоризацію економіки як простору, в який люди входять з метою неохоче виконувати непривабливу і неприємну «роботу» в обмін на матеріальну винагороду, яку вони можуть використовувати на споживання.

Це погляд, який невірно розуміє те, де в людському житті знайти задоволення і втіху. Зазвичай робота є (і, звичайно, має бути) суттєвим джерелом втіхи в людському житті. І вона має (або могла б мати) в своїй суті моральні і творчі (або естетичні) цінності. Переосмислення роботи могло б допомогти нам більш творчо підійти до розгляду як соціальних зв’язків роботи, так і до розподілення праці в суспільстві (включаючи краще розподілення стомливої роботи і навичок).

Існує багато інших прикладів в нашому економічному словнику, які дуже рідко розглядаються критично, наприклад, ціла в’язка термінів, зосереджених довкола інвестицій і витрат, термінів, які несуть приховані моральні конотації. Інвестиція означає дію, навіть жертву, яка робиться заради кращого майбутнього. Вона призводить до майбутнього позитивного наслідку. З іншого боку витрата здається лише видатком, затратою, тягарем.

Понад усе нам потрібно повернути економічний словник в політичну площину і піддати сумніву в першу чергу сам спосіб, яким ми думаємо про економіку. Для того, щоб вигадати щось нове, не кажучи вже про те, щоб запровадити його, нам потрібно цілком і повністю переглянути наш сучасний економічний «здоровий глузд».

Джерело: Guardian
Ліцензія: copyright ©

Інші статті

Мова гуарані в Парагваї розквітає, але тубільні народи – ні
18-08-2021  
Гуарані є символом того, що для уряду мова має пріоритет вищий, ніж люди, від яких вона походить >>>
Мова гуарані стає новою гордістю Парагваю
12-05-2021  
Мова гуарані, яку довгий час зневажали, стає новою гордістю Парагваю >>>
Феміністична штучна мова лаадан. Історія гіпотези, яка зазнала невдачі
07-03-2021  
Елджін вважала, що жінки або б радо прийняли жіночу мову лаадан, або ж вона змотивувала б їх замінити її ще кращою, але помилилась. >>>
Гіпотеза лінгвістичної відносності Сепіра-Ворфа: чи впливає мова на мислення?
17-11-2020  
При вивченні нашої рідної мови ми отримуємо певні звички мислення, які формують наш досвід в визначний та іноді дивовижний спосіб >>>
Клацальні койсанські мови – відгомін мовлення прадавніх людей
23-05-2020  
Сучасні люди, які залишили Африку приблизно 40000 років тому і заселили решту світу, могли бути носіями клацальних мов. >>>
Чому в Африці так багато мов?
17-05-2020  
Із понад 2000 мовами Африка має третину всіх мов світу, при тому що там проживає менше сьомої частини населення Землі. >>>
Тонке мистецтво математичної гіпотези
07-01-2020  
В математиці роль найвищих вершин відіграють великі гіпотези – чіткі твердження, які, ймовірно, є істинними, але для яких ще немає доказу. >>>
Всі голоси іспанської мови
30-06-2019  
Словник загальної іспанської мови забезпечить економію часу і коштів і більшу ефективність серед носіїв різних варіантів іспанської мови >>>
Кузини арабської мови вижили в Омані - проте чи надовго?
05-05-2019  
Мова шехрі є лінгвістичною рідкістю, якою розмовляють декілька тисяч людей в на півдні Аравійського півострова. >>>
Про те, чому мови і діалекти насправді відрізняються
24-02-2019  
Виявляється, що відмінність між мовою і діалектом реальна і може бути виражена числами, отриманими з порівняння слів обраних мов >>>