Знання мов як запорука успіху Жозе Моурінью

Світлина: hotsportsgossip

Беззаперечно, Жозе Моурінью є одним з найуспішніших тренерів не лише нашого часу, але й всієї історії футболу. Серед його трофеїв - два Кубки європейських чемпіонів, Кубок УЄФА, золоті медалі чемпіонатів та національні кубки і суперкубки Португалії, Англії, Італії та Іспанії. Спеціалісти вказували чимало наріжних каменів його успіху, наприклад, глибокі тактичні навички і вміння брати вогонь на себе, захищаючи команду від психологічного тиску.

І справді, якщо ви послухаєте, як Моурінью розмовляє, або подивитесь, як він готує свої команди до ігор, все це неважко помітити. Він - ретельний перфекціоналіст, самовпевнений ледь не до зухвальства щодо можливостей своїх власних і своїх гравців, дуже освічений і безжалісний тактик. Але є ще один секрет його успіху, який не є таємницею, проте якому чомусь зазвичай не приділяють особливої уваги, зазначаючи про цей факт начебто ненароком, як такий, що має певну цікавість, але не є чимось визначним. Це - знання мов.

Власне, Моурінью є поліглотом в прямому розумінні цього слова, адже він на високому рівні володіє аж шістьма мовами - португальською, іспанською, французькою, англійською, італійською і каталанською. І, на відміну від багатьох футбольних аналітиків, сам Моурінью прекрасно розуміє важливість цього.

Одного разу журналісти спитали його, як створити команду-переможницю, і відповідь була такою: «Найважливіша річ - це спілкуватись з гравцями їх рідною мовою: іспанською в Іспанії, англійською в Англії, ви не можете використовувати іншу мову. Я також вважаю, що знати різні мови добре задля особистих розмов з гравцями. Коли ви з ними на одинці, і можете спілкуватись з ними їх рідною мовою, це справді важливо для створення іншого ступеня стосунків».

Всім відоме пихате прізвисько Особливий (The Special One, англ.), яке Моурінью дав сам собі на першій прес-конференції після призначення головним тренером лондонскього «Челсі».

«Тільки не називайте мене зазнайкуватим; просто я - чемпіон Європи і вважаю себе особливим» - сказав тоді португалець.

Але не всі знають, що колись давно він дав собі інше, набагато скромніше прізвисько, - Перекладач (Tradutor, порт.).  Адже починав він свою кар'єру саме перекладачем біля видатного англійського тренера Боббі Робсона, спочатку в «Спортінґу» та «Порту», а потім і в «Барселоні», де він вже був не лише перекладачем, але й асистентом головного тренера, як у Боббі Робсона, так й у іншого видатного спеціаліста - голландця Луї ван Гала, якого багато років потому, в 2010 році, він переможе в фіналі Ліги Чемпіонів...

Отже, якими б надзвичайними персональними та тактичними якостями не міг похвалитися Жозе Моурінью, неважко побачити, що саме знання багатьох мов надало йому можливість працювати поряд зі знаними тренерами і здобувати відповідну майстерність. І якщо така успішна людина як Особливий говорить про важливість знання мов, варто прислухатись. Його досвід розповідає нам про важливість створення успішних колективів за допомогою мови, які всі розуміють, і показує нам важливість спілкування з окремими людьми їх рідною мовою, щоб налагодити довірливі стосунки.

Власне, все це вже колись значно коротше і сильніше висловив інший видатний чоловік, Нельсона Мандела, який сказав: «Якщо ви розмовляєте з людиною мовою, яку вона розуміє, - слова досягають її голови. Якщо ви розмовляєте з людиною її мовою, то слова досягають серця».


Ще еспресо