Кіноа приносить багатство в Анди

Світлина: www.flickr.com/theitalianrecipe/

Ця стаття не про мову, проте дотична до проблематики, яку освітлює «Чудова мова» - наслідків впливу глобалізації на локальні спільноти, які втрачають не лише мову, а значно ширший пласт культури - аж до традиційних харчів. Так болівійські і перуанські селяни продають весь врожай традиційної крупи кіноа, щоб забезпечити постійно зростаючий попит в розвинутих країнах.

Вибух кольорів на однобарвній панорамі: поле квітучих рослин кіноа в болівійській пустелі являє собою розкішне явище. Рослина, готова для збирання, може підніматись вище людського зросту, вкрита вузлуватим цвітом, від фіолетового до малинового і від червоногарячого до жовтого.

Quinua real, королівська кіноа, пишно зростає в найбільш несприятливих умовах, переживаючи нічні заморозки і денну спеку вище 40 градусів за Цельсієм. Це високогірна рослина, яка існує на висоті 3600 метрів над рівнем моря і вище, там, де кисень розріджений, води мало, а ґрунт солоний настільки, що на ньому практично не росте ніщо інше.

Крихітне насіння кіноа уособлює собою мрії дієтолога, через що попит на нього в розвинутому світі стрімко зростає. В переліку на грам кіноа є одним з найбільш поживних харчових продуктів на Землі. Колись священна сільськогосподарська культура доіспанських цивілізацій Анд, вона стала п’ятизірковою стравою здорового харчування для середнього класу в Європі, США, а останнім часом також в Китаї та Японії.

поле кіноа

Поле кіноа, провінція Потосі, Болівія, світлина flickr.com/photos/glenndiana/

Глобальний попит означає, що кіноа їдять менше в Болівії і Перу, країнах походження рослини, ціна на яку зросла втричі. Існують побоювання, що це може призвести до недоїдання, бо самі виробники, які довгий час, щоб доповнювати свій скудний раціон, покладалися на цю суперїжу, скоріше продаватимуть весь врожай цілком, ніж споживатимуть його самі. Ціна на міжнародному ринку, яка ракетою йде вгору, також призводить і до земельних суперечок.

«Королівська кіноа дала надію людям, які живуть в найбільш нужденному та забутому регіоні Болівії», - говорить Паола Мехія (Paola Mejia), генеральний директор болівійської Палати експортерів королівської кіноа і органічних продуктів.

Королівська кіноа, яка росте лише в цій посушливій області південної Болівії, для кіноа є тим, чим для риб’ячої ікри є ікра білуги; вона містить ще більше протеїнів, вітамінів і мінералів, ніж звичайні різновиди.

З 2006 року ціна на кіноа зросла втричі, 2011 року складаючи 3115 $ за тонну. Кольорові сорти коштують ще більше. Червону королівську кіноа продають по 4500 $ за тонну, а ціна на чорний різновид може сягати 8000 $. Ця культура стала життєво важливою для людей в регіонах Орура (Oruro) і Потосі (Potosi), які є одними з найзлиденніших в одній з найбідніших країн Південної Америки.

Мови являють собою величезні сховища людських знань... Мовне різномаїття важливе для людства вцілому, адже, вірогідно, від першого залежить довготривале існування останнього.

«Зникнення мов і чому це важливо»

Це – час кіноа на світовій арені. 2013 рік був Міжнародним роком кіноа – так Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй визнала стійкість культури, її здатність адаптуватися і «потенціальний внесок у боротьбу проти голоду і недоїдання».

Ево Моралез (Evo Morales), президент Болівії, уряд якого запропонував особливо відзначити крупу, сказав: «Протягом багатьох років [на кіноа] поглядали зверху просто як на тубільний рух… а тепер, після усіх цих років, вона повертає своє справедливе визнання як їжа, найбільш важлива для життя».

Втім, існують хвилювання через те, що спадкову сільськогосподарську культуру з 5000-річною історією все менше їдять традиційні споживачі – селяни, які вирощують її.

«Вони змінили свій раціон за західним зразком, тому що отримують більше вигоди і більше прибутків», - говорить агроном Мехія. – «Десять років тому перед ними була лише андійська дієта. В них не було вибору. Але тепер він у них є, і вони хочуть рис, вермішель, цукерки, колу, вони хочуть все!»

Дейзі Муньос (Daysi Munoz), який керує колективною фермою з вирощування кіноа в регіоні Ла-Пас, погоджується.

«Мірою того, як зростає ціна, кіноа в Болівії споживають все менше і менше. Виробникам вигідніше продавати її, або обмінювати на пасту і рис. В результаті вони її більше не їдять».

За найкращі землі, на яких росте кіноа, точаться запеклі бої. В лютому 2013 року десятки людей отримали поранення під час бійки серед фермерів, в якій використовувалися пращі і динамітні шашки, за колись покинуту землю.

Велика кількість людей, які переїхали до міст в пошуках кращої долі, тепер повертаються на свою посушливу батьківщину, щоб вирощувати королівську кіноа, розповідає Мехія. Вона додає, що більшість земель знаходиться у власності громад, тому «уряду потрібно визначити межі, або ж конфліктів буде більше».

цвітіння кіноа

Цвітіння кіноа, світлина flickr.com/photos/wheatfields/

В селищі Лакая, біля озера Тітікака, фермери нещодавно посіяли кіноа. В більш вологих умовах вона росте швидше, проте сорт quinua dulce менш популярний, ніж королівська кіноа. Під перпендикулярними променями палкого сонця плато Альтіплано обличчя Петрони Уріче сильно затінюється фетровим капелюшком-котелком. Вона розповідає, що за три роки, протягом яких в її селі вирощують кіноа, крупа приносить найбільше прибутків.

«Ми вирощуємо кіноа лише на експорт, це більш вигідно,» - каже вона. Мішок кіноа вагою в арроба (11,5 кг)  може принести в вісім разів більше, ніж за нього давали декілька років тому, біля 2 доларів за кілограм.

Проте болівійський уряд, який, як і їх сусіди з Перу, активно популяризує кіноа всередині країни, щоб боротися з недоїданням, стверджує, що болівійці стали їсти більше кіноа. Щорічне споживання крупи на людину зросло вчетверо з 0,35 кг до 1,11 кг за стільки ж років, «всупереч високим цінам на міжнародному ринку», стверджує Віктор Х’юго Васкез (Victor Hugo Vásquez), заступник міністра з розвитку сільського господарства.

Втім, попередні урядові цифри вказували, що споживання в межах країни впало на третину за п’ять років. Судячи з полиць супермаркетів в фактичній столиці Болівії Ла-Пасі, на яких можна знайти безліч продуктів з кіноа, від коржів для піцци і гамбургерів до канапок і сніданкових пластівців, основним споживачем виявляється зростаючий середній клас Болівії.

Тим часом в столиці Перу, місті Ліма, покупці в продуктових крамницях скаржаться, що кіноа стає розкішшю. Маючи ціну біля 10 перуанських солей (4 долари) за кілограм, вона коштує дорожче, ніж курка (7,8 солей/кг) і вчетверо дорожче за рис. Офіційні дані говорять про те, що внутрішнє споживання впало.

«На жаль, в бідніших регіонах люди не мають доступу до таких продуктів як кіноа, і вона стає все більш і більш дорожчою», - говорить заступник міністра сільського господарства Перу Хуан Рейнек (Juan Rheineck) за сніданком для малюків віком до п’яти років в притулку Casa de los Petisos в Лімі. Дітей кормлять вареними яйцями, кіноа і яблучним пуншем – це частина урядової програми із заохочення до поживних сніданків. – «Цього ми маємо уникати, нам потрібно вирощувати більше і краще».

Перуанський уряд скоротив хронічне недоїдання серед малюків віком до п’яти років в країні до 16,5% в 2011 році, проте воно ще широко поширене в бідніших андійських регіонах. За інформацією Світового Банку, в 2008 році в Болівії 27,2% дітей віком до п’яти років страждали від хронічного недоїдання.

В той час як втрата мови може бути нищівною для спільноти, вона не обов’язково є невідворотною. Багато відданих людей у всьому світі вживають заходів щодо обертання процесу втрати мови в своїх спільнотах.

«Що таке втрата мови?»

Телегенічна перша леді Перу, Надін Ередіа (Nadine Heredia), проводить яскраву кампанію з популяризації андійської дієти, наріжним каменем якої є кіноа, з метою боротьби проти недоїдання у дітей. В 2012 році Перу від експорту кіноа отримала біля 35 мільйонів доларів, за три роки збільшивши виручку втричі. В Болівії експорт також виріс втричі, досягнувши 23000 тонн і долучивши до економіки країни 85 мільйонів доларів.

Але експерти кажуть, що обом країнам, для того, щоб задовольнити зростаючий зовнішній попит і забезпечити внутрішній ринок крупою за нижчими цінами, необхідно збільшувати виробництво. В Болівії, яка виробляє майже половину світової пропозиції, забезпечили 5 мільйонів доларів кредитів для 70000 виробників і хочуть індустріалізувати виробництво, щоб додавати додану вартість, а не просто експортувати сировину.

Вуглеводні і мінерали є двома основними статтями експорту Болівії, проте Мехія вірить, що за умови агресивного просування кіноа сільськогосподарська продукція «за 10 років може легко перевершити прибуток від газу та мінералів».

Що таке кіноа?

Кіноа (також - кінва, квіноа, Chenopodium quinoa) – формально не є «зерном», бо не належить до родини злакових (Poaceae), а є членом родини амарантових (Amaranthaceae) і підродини лободових (Chenopodiaceae), до якої належать, наприклад, цукровий буряк і шпинат.

Кіноа було одомашнено індіанцями біля 5000 років тому в районі високогірного озера Тітікака. Інки вважали насіння кіноа священним і називали їх chisaya mama – «мати всього насіння». До приходу іспанців разом з кукурудзою та картоплею кіноа складала основу раціону жителів Анд.

Через надзвичайні поживні якості кіноа NASA включила її до дієти астронавтів для тривалих космічних подорожей. В документі NASA від 1993 року зазначається: «Хоча жоден окремий харчовий продукт не може забезпечити всі основні поживні речовини, необхідні для підтримки життя, кіноа наближається до цього ближче, ніж будь-що в царствах рослин чи тварин».

Кіноа є єдиним рослинним харчовим продуктом, який містить всі 10 незамінних для людини амінокислот. Її вміст білків (від 14 до 18%) вище, ніж у пшениці, рису, кукурудзи і овса, і може замінювати тваринний білок. Її калорійність вища, ніж у яєць і молока і порівнянна з калорійністю м’яса.

Кіноа є джерелом вітаміну E, вітаміну B2 (рібофлавіну) і містить більше таких мінералів як кальцій, калій, магній і фосфор, ніж інші крупи.

Останні дослідження говорять про те, що кіноа містить фіто естрогени, які, як вважається, попереджають остеопороз, атеросклероз, рак грудей і інші захворювання, що можуть бути спричинені нестачею естрогену після менопаузи.

Джерело: The Guardian
Ліцензія: copyright ©

Інші статті

Мова гуарані стає новою гордістю Парагваю
12-05-2021  
Мова гуарані, яку довгий час зневажали, стає новою гордістю Парагваю >>>
Феміністична штучна мова лаадан. Історія гіпотези, яка зазнала невдачі
07-03-2021  
Елджін вважала, що жінки або б радо прийняли жіночу мову лаадан, або ж вона змотивувала б їх замінити її ще кращою, але помилилась. >>>
Гіпотеза лінгвістичної відносності Сепіра-Ворфа: чи впливає мова на мислення?
17-11-2020  
При вивченні нашої рідної мови ми отримуємо певні звички мислення, які формують наш досвід в визначний та іноді дивовижний спосіб >>>
Клацальні койсанські мови – відгомін мовлення прадавніх людей
23-05-2020  
Сучасні люди, які залишили Африку приблизно 40000 років тому і заселили решту світу, могли бути носіями клацальних мов. >>>
Чому в Африці так багато мов?
17-05-2020  
Із понад 2000 мовами Африка має третину всіх мов світу, при тому що там проживає менше сьомої частини населення Землі. >>>
Тонке мистецтво математичної гіпотези
07-01-2020  
В математиці роль найвищих вершин відіграють великі гіпотези – чіткі твердження, які, ймовірно, є істинними, але для яких ще немає доказу. >>>
Всі голоси іспанської мови
30-06-2019  
Словник загальної іспанської мови забезпечить економію часу і коштів і більшу ефективність серед носіїв різних варіантів іспанської мови >>>
Кузини арабської мови вижили в Омані - проте чи надовго?
05-05-2019  
Мова шехрі є лінгвістичною рідкістю, якою розмовляють декілька тисяч людей в на півдні Аравійського півострова. >>>
Про те, чому мови і діалекти насправді відрізняються
24-02-2019  
Виявляється, що відмінність між мовою і діалектом реальна і може бути виражена числами, отриманими з порівняння слів обраних мов >>>
Рюкюські мови - вивчати не можна втратити
26-01-2019  
Шість рюкюських мов потрапили в «Атлас мов світу, які перебувають в небезпеці зникнення» ЮНЕСКО >>>