Our Mother Tongues - програма підтримки корінних мов Америки

Світлина: ourmothertongues.org

Тубільні мови зберігають унікальну філософію, історію, церемонії та незамінні знання про оточуючий світ, накопичені протягом тисячоріч. Рідні мови є і підгрунтям, і серцевиною культурної ідентичності індіанських племен, але в Сполучених Штатах понад 70 мов зі 139, що залишились, можуть навіки замовкнути протягом наступних 5 років, якщо не будуть вчинені невідкладні дії з їх передачі новим поколінням.

По цей бік Атлантики не дуже багато відомо про стан індіанських мов, натомість в Сполучених Штатах ця тема доволі широко висвітлюється різноманітними медіа. Незважаючи не величезні і незворотні втрати в минулому, сьогодні рух з відродження культур корінних жителів Північної Америки енергично розвивається. Тисячі корінних американців по всій країні невпинно працюють, щоб відродити, регенерувати та зберігти свої спадкові мови. Віддані носії мови навчають своїх соплемінників, приділюячи особливу увагу молоді, щоб глибокі знання, які містяться в їх словах та мовних зворотах, могли бути почуті далекими генераціями нащадків.

Проект Our Mother Tongues, який з'явився в листопаді  2011 року, - це спроба структуризувати та впорядкувати хоча вже і численні, але поки що розрізнені та подекуди хаотичні дії, спрямовані на відродження тубільних мов Північної Америки. Проект допомагає племенам розвивати ресурси, яких вони потребують для навчання, щоб зберігти їх живий спадок.

"Цей сайт пропонує поглянути на енергійний рух племінних мов, який втілює нестримний дух і любов наших пращурів, міць наших давніх мов, щоб продовжувати формувати наше сучасне життя та культурне виживання як корінних народів", - говорить Дженніфер Вестон (Jennifer Weston), одна зі співзасновників проекту.

Наразі Our Mother Tongues містить декілька розділів.

Головний з них - Мовна мапа (The Language Map), в якому на мапі Північної Америки позначені місця знаходження мовних центрів, які займаються відродженням тієї чи іншої індіанської мови. Клацнувши на іконку на мапі, можна потрапити на сторінку, яка надає докладну інформацію про відповідну мову, культуру та зусилля, які прикладаються для їх розвитку.

Мовна мапа центрів відродження мов північноамериканських індіанців

Цікавою є функція "Листівки", за допомогою якої можна відправити відео-привітання  однією з індіанських мов. Є й інші розділи, такі, як, наприклад, "Відео" і "Голоси", які, втім, знаходяться ще в початковому стані.

"Це лише початок Our Mother Tongues", - пояснює головний ініцаітор створення проекту Анне Мейкпіс (Anne Makepeace). - "Якщо ми зможемо отримати додаткове фінансування, то включимо набагато більше мовних програм, інтерактивних можливостей для розповсюдження історій, подкасти, мобільні медіа та інше. Ми сподиваємось, що OurMotherTongues.org допоможе підняти обізнаність щодо гостроти проблеми збереження корінних мов, а також продемонструє широкому загалу багатство та різноманітність тубільних культур, які існують посеред нас".

Без сумнівно, поява проекту Our Mother Tongues - це визначне явище для руху відродження та збереження мов індіанців. Для більш ширшого ознайомлення з цією проблемою пропонується прочитати статтю «Корінні мови Америки: від дискримінації до відродження», опубліковану на блозі проекту та спеціально перекладену українською для читачів «Чудової Мови».


Ще еспресо