Нове покоління обирає електронні книжки

Світлина: Maggie Smith / FreeDigitalPhotos.net

Видавці - народ, який нечасто цікавиться думкою читачів. Вони більше покладаються на власне чуття, досвід та уяву про те, що читачеві потрібно. Заради справедливості варто відзначити, що й грошей на соцопитування у видавців зазвичай немає. Соціологічне опитування - справа недешева, і дозволити собі такі витрати можуть лише крупні видавництва.Саме таким є американське видавництво Scholastic, яке відоме завдяки тому, що похнайомило дітей США з англійцем Гаррі Поттером.

 За підсумками 2010 року Scholastic оприлюднило звіт, в якому проаналізовано результати опитування дітей та їх батьків. На замовлення видавництва цей опит провели дослідницькі компанії Quinley Research и Harrison Group. Під час дослідження соціологи опитали 1045 дітей та підлітків у віці від 6 до 17 років та стільки ж їх батьків. Серед іншого видавництво поцікавилось і тим, як медіатехнології впливають на читання традиційної літератури на папері.

«Письменник Дуглас Адамс зазначав, що технологія, яка існувала за часів нашого народження, здається звичайною, будь-що, що з’явилося до того, як нам набігло 35, є захоплюючим, а все те, що йде після того, зустрічається нами із підозрою.»

"Історія медіа-технологічних страшилок".

Думка батьків щодо того, як впливають «комп'ютери» на читання досить передбачувана і, очевидно, не залежить від країни. Претензії батьків, втім, стосуються не лише комп'ютерів. Вони явно хотіли б, щоб їх діти менше дивилися телевізор, грали в відео- та комп'ютерні ігри і, звичайно ж, менше базікали по телефону та відсилали SMS. Всі ці заняття, впевнені 40% опитаних батьків, впливають і на те, що діти менше читають книг та займаються фізкультурою. А кожен третій з батьків жаліється, що всі ці електронні штуки відволікають дитину від родини. Щоправда, опитані батьки мислять доволі тверезо: серед них більше тих, хто вважає, що електронні штуки сприяють уяві та розвивають навички критичного мислення.

Скептичний погляд батьків, втім, підтверджує і опитування дітей. Чим молодше дитина, тим більше часу вона проводить за читанням книг: біля 60% дітей у віці 6-8 років читають книжки майже кожен день, а от серед 15-17 річних підлітків таких пристрасних читачів вже коло чверті. Головний конкурент книзі у всіх вікових групах - телевізор. Щоправда, чим старшою стає дитина, тим менше його тягне до ящика. Але спад цей не дуже помітний: серед найменших дітлахів телебачення дивляться майже кожен день 70%, а серед старших підлітків - біля 60%. Інший конкурент книжки - мобільник: якщо в 9-10 років ним користуються лише 10% дітей, то в найстаршій опитаній групі - підлітків 15-17 років - їх вже три чверті. По мірі дорослішання стає все більш цікавим інтернет: його регулярно відвідують 15% молодших школярів та майже 60% підлітків.

Так що впевненість 56% батьків в тому, що цифрові прилади не сприяють читанню, хоча б частково, але є вірними. А без читання зменшується здатність дітей критично мислити: 39% дітей абсолютно впевнені в тому, що можна довіряти всьому, що написано в інтернеті.

Змінюється саме уявлення про читання. Ви все ще думаєте, що читання - це коли читають книжки? Аж ніяк: 51% дорослих та 54% дітей вважають «читанням» пошук інформації в Мережі. Сидіння в соціальних мережах - почитати-покоментувати - також вважається читанням (28% дітей та 15% батьків) . Чверть дітей вважають, що обмін SMS - це також читання (батьки більш консервативні: таких просунутих серед них лише 8%). Втім, варто відзначити, що 47% дорослих та 39% дітей не настільки «просунуті» та ставляться до читання по-дідівському, як до читання книг.

Змінюється саме уявлення про читання. Ви все ще думаєте, що читання - це коли читають книжки? Аж ніяк...

Ось тут ми й наближаємось до найцікавішого. Кожна четверта дитина вже читала електронну книжку. Діти сильно випередили батьків: визнали, що читали електронні книжки 14% опитаних дорослих (татусі трохи більше, мами - трохи менше). Варте уваги те, що спеціалізовані пристрої для читання електронних книг (організатори опитування уточнили: типу Kindle, Nook або Sony Reader) особливою популярністю не користуються - їх використовували лише 7% дітей. Приблизно стільки ж (8%) прочитали щонайменше одну електронну книжку, дивлячись в екран iPod, PSP, Nintendo DS або мобільника. А першість тут належить все тим самим комп'ютерам - ноутбукам (13%) та десктопам (17%). Ще один пристрій увійшов до опитування окремою строчкою - це планшет Apple iPad, який використовували 3% дітей, які вже знайомі з електронними книжками.

Для майбутнього електронного книговидавництва більш важливим є інший результат: 57% опитаних дітей хотіли б читати книжки на електронних пристроях. Більше цікавляться ними маленькі діти (63% дітей у віці 9-11 років), менше - підлітки (53% старшокласників). При цьому великої різниці - на чому саме - для дітей немає. Кожен з різновидів пристроїв отримав приблизно 30-40% голосів дітей. Хочуть читати саме таким чином навіть ті діти, які книжок майже не читають взагалі.

А що ж батьки? Мають відповідний пристрій для читання книг 6% батьків. Ще 16% збираються їх придбати в найближчому майбутньому. При цьому 83% батьків зовсім не заперечують, якщо їх діти читатимуть електронні книжки. До речі, чим більше батьки читають книжок дітям, тим більше книг діти читають самостійно.

Неважливо, як і на чому читають діти. Аби читали. Нехай навіть і на папері: дві третини дітей зовсім не збираються відмовлятись від паперових книг. Цікаво, що скажуть діти теперішніх дітей?

Джерело: Частный Корреспондент
Ліцензія: Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Інші статті

Мова гуарані стає новою гордістю Парагваю
12-05-2021  
Мова гуарані, яку довгий час зневажали, стає новою гордістю Парагваю >>>
Феміністична штучна мова лаадан. Історія гіпотези, яка зазнала невдачі
07-03-2021  
Елджін вважала, що жінки або б радо прийняли жіночу мову лаадан, або ж вона змотивувала б їх замінити її ще кращою, але помилилась. >>>
Гіпотеза лінгвістичної відносності Сепіра-Ворфа: чи впливає мова на мислення?
17-11-2020  
При вивченні нашої рідної мови ми отримуємо певні звички мислення, які формують наш досвід в визначний та іноді дивовижний спосіб >>>
Клацальні койсанські мови – відгомін мовлення прадавніх людей
23-05-2020  
Сучасні люди, які залишили Африку приблизно 40000 років тому і заселили решту світу, могли бути носіями клацальних мов. >>>
Чому в Африці так багато мов?
17-05-2020  
Із понад 2000 мовами Африка має третину всіх мов світу, при тому що там проживає менше сьомої частини населення Землі. >>>
Тонке мистецтво математичної гіпотези
07-01-2020  
В математиці роль найвищих вершин відіграють великі гіпотези – чіткі твердження, які, ймовірно, є істинними, але для яких ще немає доказу. >>>
Всі голоси іспанської мови
30-06-2019  
Словник загальної іспанської мови забезпечить економію часу і коштів і більшу ефективність серед носіїв різних варіантів іспанської мови >>>
Кузини арабської мови вижили в Омані - проте чи надовго?
05-05-2019  
Мова шехрі є лінгвістичною рідкістю, якою розмовляють декілька тисяч людей в на півдні Аравійського півострова. >>>
Про те, чому мови і діалекти насправді відрізняються
24-02-2019  
Виявляється, що відмінність між мовою і діалектом реальна і може бути виражена числами, отриманими з порівняння слів обраних мов >>>
Рюкюські мови - вивчати не можна втратити
26-01-2019  
Шість рюкюських мов потрапили в «Атлас мов світу, які перебувають в небезпеці зникнення» ЮНЕСКО >>>