Вивчення іноземних мов в Інтернет: онлайн-сервіс Busuu.com

Busuu.com - один з найкращих інтернет-сервісів для вивчення іноземних мов онлайн, який має елементи соціальної мережі і заснований на бізнес-моделі freemium, тобто пропонує як безкоштовні, так і платні матеріали. На даний час на Busuu можна вивчати 12 мов: англійську, арабську, іспанську, італійську, китайську, німецьку, польську, португальську, російську, турецьку, французьку і японську.

Світлина: busuu.com

Інтерфейс користувача також доступний вказаними дванадцятьма мовами. Української, на жаль, поки що немає, проте переважна більшість українців знає російську, польську або англійську, тому при роботі з сервісом можна використовувати одну з них. Ми розглядатимемо навучання на Busuu на прикладі вивчення іспанської мови з російськомовним інтерфейсом.

Сервіс існує з 2008 року і на цей час нараховує більше 60 мільйонів зареєстрованих користувачів. Busuu - це мова в Камеруні, яка знаходиться на межі вимирання. За задумом творців ресурсі така назва має заохочувати людей вчити мови і більш відповідально ставитись до мовного різномаїття людства. Для ознайомлення з мовою бусуу на сервісі навіть існує окрема сторінка. В 2011 TechCrunch визнав Busuu найкращим стартапом в галузі освіти.

Вивчення мови на Busuu.com відповідає Загальноєвропейським рекомендаціям з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання (CEFR), отже користувачам пропонується чотири рівня: A1 Початківець (Beginner), A2 Елементарний рівень (Elementary), B1 Середній рівень (Intermediate) і B2 Рівень вище середнього (Upper Intermediate). Для іспанської та англійської мов також доступні Бізнес-курс (Business Course) та Курс для мандрівників (Travel Course).

рівні вивчення мови на busuu.com

Учбовий матеріал кожного курсу розбито на окремі уроки (lessons), які носять назву відповідно до лексики, яку в них вивчає учень (наприклад, "Про мене", "Моя родина", "Їжа та напої", "В магазині", тощо), проте містять різноманітні вправи (units), виконуючі які учень читає, слухає, пише і зрештою запам'ятовує надані слова і засвоює граматику їх використання. Кожен урок може містити свій власний набір вправ, проте загалом існують наступні різновиди (з відповідними позначками):

 

Мультимедійні вправи ознайомлюють учнів  з лексикою та допомагають засвоювати її за допомогою флеш-карт, тестів з декількома варіантами вибору, вживання слів в контексті сталих фраз і діалогів, тощо. Цікавою функцією є можливість формування власного словника: слова і фрази на флеш-картах можна помічати зірочкою, тоді вони попадають у ваш словник, який можна як подивитись у відповідному розділі меню, так і завантажити в форматі PDF.

 

Граматичні вправи допомагають розвивати мовні навички за допомогою ознайомлення з граматичними конструкціями та їх використанням у мовленні.В порівняння з іншими онлайн-сервісами, тактит як Duolingo, серйозною перевагою Busuu є те, що тут надається доволі суттєвий теоретичний матеріал з граматики, включаючи таблиці змін граматичних форм, формули утворення граматичних конструкцій, тощо. Тобто вивчення мови грунтується не лише на запам'ятовуванні слів і фраз, але й на розумінні структури мови. Більшість граматичних вправ доступна лише преміум користувачам.

 

Письмові вправи: тут потрібно писати невеличкі твори на вивчувану тему, з використанням засвоєного попередньо лексичного та граматичного матеріалу. Потім цю роботу можна відправити на перевірку носіям мови.

 

Голосові вправи відкриті лише для преміум користувачів і полягають в тренуванні розмовних навичок і вимови шляхом озвучення реплік однієї з дійових осіб у діалозі за допомогою мікрофону та навушників. Записаний таким чином голосовий матеріал перевіряється носіями мови. Тут варто відзначити, що, на жаль, функція запису голосу працює не дуже добре, часто записати матеріал не вдається (перевірено на різних компютерах з різними гарнітурами), тому роботу саме цієї функції потрібно занести до недоліків русурсу.

В межах одного курсу не існує строго визначеної послідовності навчання, тобто, розпочавший певний курс, користувач має змогу довільно обирати послідовність вивчення уроків в межах курсу та виконання вправ в межах уроку. Це дещо спантеличує, проте не дає нудьгувати:наприклад, якщо вам набридло вчити назви кімнат в домі, можна відволіктись на кольори чи смачну їжу, тощо. За кожну виконану вправу користувач отримує бали рейтингу, так звані бусуу-ягоди (busuu berries), а після закінчення кожного курсу можна пройти тест і отримати сертифікат в форматі PDF.

уроки вивчення мови онлайн на busuu

На сервісі існує два класи користувачів: звичайний користувач (безплатний статус) та преміум-користувач (вимагає оплати). Граматичні вправи і деякі мультимедійні функції, такі як запис голосу, доступні лише для останніх. Звичайно, без граматики вивчення мови не може бути повноцінним, через що безкоштовним сервіс Busuu можна вважати лише умовно.

Втім, оплата тут є досить помірною: так, в січні 2016 за спеціальною пропозицією преміум-доступ на цілий рік можна було взяти всього за 10 доларів, тобто навчання коштує приблизно 20 гривень на місяць, що не можна назвати захмарною ціною навіть для небагатого українського користувача, а отже задекларована небезплатність навчання не має відлякувати.

Беззаперечною перевагою Busuu є те, що сервіс має елементи соціальної мережі, тобто можна додавати інших користувачів в друзі і не лише змагатись у вивченні мови, але й надсилати їм запити на перевірку власних вправ. Перевіряючи виконані вправи друзів, які вивчають мову, якою він вільно володієте, користувач отримує додаткові бусуу-ягоди. Враховуючи велику кількість користувачів, ймовірність знайти добрихо друзів і вчителів досить велика. Також існує можливість спілкування в чаті, аудіо та відео зв'язку, які можуть стати в нагоді при бажанні покращити розмовні навички. 

Busuu також пропонує мобільні додатки для iOS і Android з інтерфейсом 13 мовами (12 зазначених вище + індонезійська). Всі додатки можназавантажити безкоштовно з набором вправ, призначених для звичайних користувачів. Додаткові вправи можна придбати окремо, або відкрити, ідентифікувавши себе як преміум-користувача сервісу busuu.com. Окрім цього, існують спеціально розроблені додатки для дітей віком 4-7 років.

Окрім звичайної соціальної мотивації, коли друзі вивчають мову наввипередки, busuu має цікаву ігрову складову - так званий мовний сад (language garden), в якому мови позначені деревами: великими, якщо ви вільно володієте мовою (зокрема, рідною), та маленькими саджанцями для мов, які ви тільки починаєте вчити і які зростають мірою просування навчання.

мовний сад бусуу

Під тими деревами-мовами, в яких ви виступаєте вчителем (тобто, перевіряєте роботи інших користувачів), з'являються плоди - червоні яблучка. Окрім того, за ягоди бусуу в спеціальному магазині можна покупати анімовані прикраси для власного мовного саду - різних тварин, опудала, рослини, тощо. Таким чином відбувається мотивація користувачів: якщо хочеш покращити свій сад - більше виконуй власних вправ і перевіряй чужих.

бусуу магазин прикрас для мовного саду

Отже, Busuu пропонує користувачам різносторонній і цікавий сервіс для вивчення іноземних мов онлайн, хоча і не безплатний, проте недорогий. Безумовно, має він і власні недоліки, серед яких, окрім вже вказаних оплати і нестабільної роботи зі звуком, обов'язково треба відзначити погано реалізовану перевірку пройденого матеріалу.

Тести, які переважно складаються з вправ на вибір вірного варіанту із запропонованого набору, доволі нескладно пройти без вивчення і розуміння матеріалу, а шляхом вгадування відповідей: наприклад, якщо пропонується перекласти речення, а в варіантах вибору іншою мовою надано слово, словосполучення і речення, то вибір очевидний. Тому в тестах дуже не вистачає вправ на простий ввод відповідей з клавіатури, як це, наприклад, реалізовано в Duolingo, які могли б не лише підвищити якість перевірки, але й змусити учня зайвий раз написати слово чи речення, а отже краще їх запам'ятати.

Втім, якщо ви ставите собі за мету не будь-яким чином пройти навчання, а все-таки вивчити мову, то цей недолік відпаде сам собою, і інтернет-сервіc Busuu без сумніву можна рекомендувати як один з дійсних інструментів вивчення іноземної мови.


Ще еспресо