Де безкоштовно вчити онлайн англійську й інші іноземні мови? Duolingo.com

Duolingo - провідний сервіс з вивчення мов онлайн. Заснований в 2011 році професором університету Карнегі-Меллона (Піттсбург, США) Льюісом фон Аном, на початок 2016 року Duolingo пропонує безплатні курси для вивчення понад 50 мов більш ніж 20 мовами. Наразі українською доступні матеріали з вивчення лише англійської мови, тому розповідь, в першу чергу, йтиме про цю мовну пару, хоча потрібно розуміти, що майже все написане стосується й іншіх матеріалів: так, російською мовою можна вивчати 5 інших мов (англійську, німецьку, іспанську, французьку, шведську), а англійською - понад 20, включно з українською і есперанто.

Світлина: duolingo.com

Після проходження за допомогою електронної пошти стандартної процедури реєстрації з указанням імені користувача і паролю, потрібно обрати іноземну мову, яку ви бажаєте вивчати онлайн. Наразі українською на Duolingo можна вчити лише англійську (див. світлину нижче або опис курсу), але, обравши в випадаючому переліку інші мову, якою ви володієте і можете читати учбові матеріали (наприклад, російську), можна отримати перелік й десятків інших мов.

Як ми домовились вище, вважатимемо, що ми вивчаємо англійську мову українською, тому обираємо відповідний курс і переходимо безпосередньо до навчання, для чого натискаємо посилання "Домівка". Після цього система пропонує почати навчання з базових знань, або, якщо ви вже володієте певними знаннями англійської, - є можливість визначити свій рівень і перейти до наступного, який вам зз результатами тестів запропонує симпатична сова.

Початок вивчення англійської мови онлайн на Duolingo

Припустімо, англійську ми взагалі не знаємо, і починаємо вивчення з нуля. В такому разі навчання розпочинається з першої навички - "Основи 1", яка містить 3 уроки, в ході яких учень знайомиться з артиклями, означеними і неозначеними, займенниками і першими іменниками і дієсловами, такими як "хлопець", "дівчина", "їсти", "пити", тощо. Після освоєння пешого навику відбувається перехід до наступного, і так далі. Для впевнених в собі учнів існує можливість перестрибувати через певні навички і уроки, складаючи контрольні тести (позначені значком отвору для ключа).

Тут необхідно більш детально розглянути структуру самого курсу. Загальний курс складається з так званого "дерева навичок" (skills tree), яким поступово просувається учень. До наступної навички можно перейти, вивчивши поточну: недоступні навички на дереві позначено сірими колами, поточні - різнобарвними, в вже засвоєні - жовтими.

Duolingo не передбачає окремого навчання письму, читанню, вимові, запам'ятовуванню лексики слів і теорії граматики, до чого ми звикли в школі. Навички являють собою певний логічний лексико-граматичний розділ курсу, в якому учень може вивчити лексику на означену тему (наприклад, їжа, тварини, одяг, тощо) та засвоїти різні граматичні конструкції і категорії (число, час, тощо).

Кожна навичка складається з декількох уроків (lesson), які просто для зручності розбивають навичку на умовно рівні частини і містять різні варіанти ігрових завдань - картки із зображеннями і нескладні фрази із виділеними жовтим новими словами (для вивчення слів) і диктанти (для вивчення їх перекладу рідною мовою), диктанти (для засвоєння письма),  різноманітні тести з варіантами вибору і складанням послідовностей слів (для засвоєння граматичних конструкцій і категорій). Майже кожне завдання уроку можна обговорити на прив'язаній до нього сторінці, до можна задати запитання розробникам курсу чи іншим користувачам. Таким чином забезпечується обратний зв'язок і відбувається вдосконалення учбових матеріалів.

Для того, щоб користувач не просто проходив деревом навичок, а якомога краще засвоював пройдені матеріали, спеціальні статистичні алгоритми оцінюють активність користувача і створюють оцінку засвоєння ним кожної навички, яку показує так звана "лінія сили" (strength bar). Коли лінія сили навички зменшується, навичка втрачає жовтий колір, сигналізуючи, що саме цей матеріал потребує повторення. Щоб не допустити цього, учень може використовувати урок "Закріпити навички" (кнопка з гантелею), який кожного разу система формує окремо з урахуванням того, які знання потребують повторення.

За проходження одного уроку користувач отримує 10 очків досвіду (XP, experience points), які використовуються для оцінки рівня знання мови, який можна порівнювати з рівнем власних товаришів як нових, знайдених на самому ресурсі, так і старих френдів з Facebook (наявність яких на Duolingo можна перевірити за допомогою встроєного механізму). Для отримання рівня володіння мовою потрібно заробити певну кількість очок, яка збільшується з кожним рівнем. Цікаво, що в Duolingo є вбудований механізм вставки сертифікату цього ресурсу в відому професіональну соціальну мережу LinkedIn.

Сертифікати Duolingo в LinkedIn

Крім того, засвоєння однієї навички приносить 2 лінгота (lingot) - віртуальної валюти, за яку в магазині можна купляти додаткові матеріали - особливі тематичні навички, тести на швидкість і тести на загальне знання мови із видачею сертифікату. Додаткові лінготи можно отримати за безперервне виконання мети: в налаштуваннях профілю можна виставити кількість очків досвіду, які ви зобов'язуєтесь отримувати щоденно (від 10 і вище), і кожні 10 днів виконання мети забезпечуватимуть вам кратну кількість лінготів (1 за 10 днів, 2 - за 20, 3 - за 30, і т.д.).

Звичайно, Duolingo має власні додатки для iOs і Android, через які можна заходити у власний обліковий запис на ресурсі і вчити мову за допомогою смартфону чи планшету. До речі, Apple обрала Duolingo найкращим додатком для iPhone у 2013, а Google - найкращим для Android у 2013 і 2014.

Окрім всього описаного вище, Duolingo має ще деякі функції, наприклад, з перекладу статей і інших матеріалів, які виконують користувачі, але функції сервісу, які не стосуються безпосередньо навчання, ми рорзглядати не будемо. Отже, що можна сказати про Duolingo в підсумку?

Duolingo на цей час є беззаперечно кращим онлайн-сервісом, на якому можна почати вивчення іноземної мови і вивести її знання на досить пристойний рівень. Це твердження ґрунтується на двох головних засадах.

Перша - це повна безплатність. Навчання на Duolingo є абсолютно безплатним. Засновник ресурсу Луїс фон Ан був народжений в Гватемалі і бачив, наскільки важко і дорого його співвітчизникам було вчити англійську мову. "Вільна освіта змінить світ", - вважає Луїс фон Ан, тому безплатність навчання закладено в саму ідею Duolingo, бізнес-модель якого передбачає заробіток на краудсорсингових перекладах і сертифікації. Так, сплативши 20$, в спеціальному Тест центрі за допомогою мікрофону і камери можна скласти офіційний екзамен.

За дослідженням університету Пітсбургу, між існує стійка кореляція між оцінкою екзамену Duolingo та результатами інтернет-тесту TOEFL. І в цьому полягає друга перевага Duolingo - ефективність. Забезпечувана зручним інтерфейсом та потужними статистичними алгротимами, вона дійсно допомагає людям вивчати мови. За дослідженнями курсу іспанської мови, які в 2013 році провели Міський університет Нью-Йорка та Університет Південної Кароліни, 34 години роботи з Duolingo забезпечують результат, на отримання якого в звичайному коледжі витрачають понад 130 годин.

Єдиним суттєвим недоліком сервісу насправді є те, що він не надає розмовних навичок, тобто, вивчаючи мову тут, справно розмовляти ви не навчитесь. Втім, для розвитку мовлення існують інші методи і сервіси, а Duolingo можно впевнено рекомендувати в якості стартової площадки для вивчення мови онлайн: отримання базового запасу лексики та ознайомлення з граматикою.


Ще еспресо