Заповідник абеток

Світлина: endangeredalphabets.com

Декілька років тому, незадовго до Різдва, американець Тім Брукс постав перед дилемою: грошей було небагато, а подарунки на свято рідним та друзям були потрібні. Він вирішив зробити їх власноруч, і почав різьбити вивіску для кабінету дружини. Потім він зробив вивіску для двох доньок, для хлопця своєї сестри... Але згодом історія змінилася в незвичайний бік.

Одного разу він вирішив вирізьбити на дерев'яній стінці стереосистеми китайські ієрогліфи, які означали "Будинок Музики та Мистецтва". Починаючи, він не знав, що це нове хобі різьблення знаків стане початком проекту різьблення на дощечках з вермонтського кучерявого клену алфавітів, які зникають. Так виник проект Endangered Alphabets.

В світі існує, за різними оцінками, від 5 до 7 тисяч мов, і, як зазначає Брукс, біля половини з них зникнуть протягом сторіччя. Проте, більше того, майже всі ці мови використовують менше 100 абеток, і більше третини систем письма, які залишились, зараз зникають: діти більше їх не вивчають, вони не використовуються в бізнесі і зрозумілі лише місцевим старим людям. Брукс захопився ідеєю збереження таких алфавітів з допомогою карбування на дереві.

маньчжурська абетка

Праворуч наведено приклад маньчжурської абетки, яка походить від монгольської системи письма. Слова, за цією системою, пишуться вертикально згори донизу, а колонки йдуть зліва праворуч. Символи в слові поєднуються курсивним поєднанням, а слова розділюються пробілами. Діакритичні знаки використовуються для уточнення вимови (дещо схоже на арабське письмо, перевернуте на 90 градусів проти годинникової стрілки).

Наразі в колекцій 14 систем письма, викарбуваних на дощечках вермонтського клена, приблизно 45 на 25 см. Окрім маньчжурської,  збірка містить карбовані абетки інуктитут (Канада), бугі і балійську (Індонезія), басса ваі (Ліберія), черокі (США), самаритянську і мандайську (Близький Схід), сирійську (Сирія), кхмерську , ном і пао хмонг (Індокитай), нумідійську (Лівія) і байбаїн (Філіппіни).

І хоча вказані мови можуть зникнути з людських вуст, вони збережуться в письмовій формі:  кожна з них описана в системі Unicode, і відповідні шрифти доступні для використання на комп'ютерах. Але проект Endangered Alphabets стосується не лише мов або систем письма. Він скоріше б'є на сполох щодо зникнення культур, втрати групової ідентичності, історії, яка прихована за кожним з розглянутих алфавітів.

Всі дерев'яні таблички містять один і той самий текст, а саме Першу статтю Загальної декларації прав  людини Організації Об'єднаних Націй: "Всі люди  народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю і повинні діяти у відношенні один до одного в дусі братерства".

Тім Брукс зазначає: "Іронія, звичайно, полягає в тому, що багато таких форм письма знаходяться в небезпеці зникнення саме через те, що людські істоти не завжди ставляться одне до одного таким чином... Я думав, що викарбую ці дощечки, щоб привернути увагу до цієї ситуації".

Здається, йому це вдалося. Принаймні, виставка табличок, яка проходила в різних містах Сполучених Штатів, увагу привернула.

 "Люди помічають, що деякі системи письма є насправді систематизованими та симетричними, тоді як інші мають там і тут оригінальні символи. І існують такі, які, за думкою глядачів, мають "нелюдський вигляд", - розповідає автор. - "Іноді абетка - наче Стоунхендж. Ви можете напевно сказати, що в ній приховано задум, у неї є конструкція, якийсь сенс, проте ви не розумієте, що вона означає".


Ще еспресо