Мирослав Дочинець "Лис в винограднику"

Обкладинка книги

Крупний бізнесмен Олександр Лисовський, відомий в кримінальних колах за прізвиськом Лис, прямуючи до Будапешта на важливу зустріч, вимушений надовго затриматись в Мукачево, де випадково стикається з примарами свого найвіддаленішого і, здавалось, вже давно і назавжди позабутого дитинства. Так розпочинається черговий роман відомого українського письменника Мирослава Дочинця під назвою «Лис у винограднику».

Стикаючись в старовинному закарпатському місті зі все новими подробицями свого минулого, Лис одночасно знаходить кохання і постає перед запитаннями, на які не звик давати відповіді: звідки я, навіщо я, що означає для людини, яка ніколи не мала ані дому, ані родини, бути чиїмось сином, братом, коханим? За допомогою спогадів героя, які органічно вплетені в сюжет, читач розкриває перед собою нелегке життя Лиса, бачить стежки, якими той дійшов до свого впливового становища.

Цікаво те, що згадувати Лисові допомагає безіменний письменник, в якому кмітливий читач легко впізнає самого Михайла Доченця, який, так само як і Сомерсет Моем, дуже вдало робить самого себе одним з другорядних персонажів власного твору.

На цьому, щоправда, схожість з відомим англійським прозаїком зникає, і проступає сам Дочинець, з його непідробною любов'ю до рідного  краю,  чарівної закарпатської природи та добрих і скромних людей. Описи щедрих закарпатських лісів, оди багатим та корисним плодам малої батьківщини, від буряка до винограду, і навіть справжні рецепти солодких тортів - все це є в книзі.

Наскільки це доречно в психологічному творі, який, як заявлено на палітурці, ще й претендує на гостросюжетність, - питання окреме. Втім, роману це аж ніяк не шкодить, принаймні, це майже непомітно на тлі головного недоліку.

Не зовсім зрозуміло, чи є назва книги алюзією на відомий твір Ліона Фейхтвангера, проте цей роман міг би мати більш влучну назву - Lapsa ex machina.  Протягом всієї розповіді головний герой міцно тримає свою руку на пульсі подій, не залишаючи ні своїм антагоністам провінційного штибу, ні тим, кому він симпатизує, жодного вибору, окрім як підкорятися його волі і гаманцю. Потрібне нове житло самотній бабусі? Пара телефонних розмов - і вона має квартиру з мансардою. Необхідно вилікувати матір коханої дівчини та водночас приструнити зухвалих мукачівських бандитів? Не питання, у Лиса є зв'язки в київських міністерствах і серед представників фармакологічної індустрії за кордоном, а також декілька головорізів на побігеньках.

Більш авантюрно налаштований автор, певно, додав би Лису супротивника на відповідному йому рівні, від чого інтрига роману безперечно б виграла. Ні, його і так доволі цікаво читати, але читач завжди знає, чим все завершиться. Навіть в самому кінці, коли герой випадково попадає під мисливську пулю, а автор, здається, нарешті отримує шанс на нестандартний хід, в голові проминає: цього куля не візьме! І справді, від хепі енду нікуди не подітися: в давньогрецькому театрі боги виходили на сцену не задля того, щоб загинути, а щоб вирішити всі проблеми персонажів-людей. Проте античним авторам, на відміну від сучасного читача, був невідомий Станіславський з його «не вірю!», тому вони могли дозволити собі розкіш подібного прийому.

«Не вірю!» - вигукне читач, перегорнувши останню сторінку книги «Лис у винограднику», непоганого, але не більше, роману Мирослава Дочинця, який своїм «Вічником» підняв планку якості української прози на рівень, що виявився недосяжним не лише для колег по перу, але й для самого закарпатського метра слова.

Інформація про видання: Київ: Ярославів Вал, 2011. - 288 с.
ISBN: 978-966-2451-37-4

Еспресо

29-12-2021 Мова кліматичних змін чимдалі стає все більш актуальною

18-12-2021 Найогидніші слова англійської мови

17-05-2021 Чому в світі існує два основних слова, якими називають чай?

27-01-2021 Вивчення мов онлайн в світі – статистика Duolingo за 2020 рік

29-12-2020 Слова 2020 року за версією Merriam-Webster

09-11-2020 Оксфордський словник змінює значення слова «жінка»

05-07-2020 Шотландська ґельська мова може зникнути за 10 років

12-05-2020 Мовні сім’ї Африки і найпоширеніші африканські мови

29-04-2020 Мова ака-карі із сім’ї андаманських мов втратила останнього носія

12-02-2020 Що таке кохання? Залежить від мови, якою ви говорите

23-11-2019 Перша докторська дисертація мовою кечуа

19-05-2019 В Перу збільшується використання тубільних імен в документах

27-01-2019 Іспанська мова в цифрах за 2018 від Інституту Сервантеса

08-05-2018 Мовна політика в освіті в країнах Європи після українського «Закону про освіту»

29-04-2018 В Ірані забороняють вивчення англійської мови в початкових школах9989