"Голоси, які замовкають": стаття у National Geographic

Світлина: www.nat-geo.ru

 Тувинська - одна з багатьох малих мов. Загалом сім мільярдів людей, які проживають на Землі, розмовляють приблизно сьома тисячами мов, і, якщо все було б за справедливістю, на кожну живу мову припадало б по мільйону людей - досить непогано. Проте в мовній сфері, як і в цілому в житті, справедливості немає. 78 відсотків населення планети говорить 85 великими мовами, в той час як у 3,% тисяч малих мов лише 8,25 мільйона носіїв.

Так що в світі є 328 мільйонів людей, для яких рідна мова - англійська, і 845 мільйонів, які спілкуються китайською, а от тувинську в Росії знають тільки 235 тисяч (ще декілька тисяч - в Китаї та Монголії). Лінгвісти вважають, що протягом найближчого сторіччя сучасний мовний запас може зменшитись вдвічі. Більше тисячі мов вже наразі перебувають на межі забуття.

Кожні два тижні на Землі стає однією розмовною мовою менше. На початок наступного сторіччя з приблизно сімох тисяч мов, які звучать сьогодні, половина, скоріше за все, зникне, позаяк народи, які говорять ними, нададуть перевагу спілкуванню аннглійською, китайською або іспанською. Що ж ми втрачаємо, коли замовкає чергова мова?

Щоб дізнатись це і багато іншого на вказану тему, читайте повністю статтю Расса Раймера "Голоси, які замовкають" в липневому числі російськомовного журналу "National Geographic".


Ще еспресо