Найкорисніша мова: яку іноземну мову краще вивчати?

Світлина: bilingualism-matters.org.uk

В наш час, обираючи, яку іноземну мову вивчати, більшість людей надає перевагу англійській. Це пояснєються панівним становищем англомовних країн - передусім, США, Великобританії, Канади і Австралії, - в світовій економіці і науці. Втім, якщо обирати, яку мови вивчати, з прицілом на майбутнє, потрібно брати до уваги й інші фактори. Отже, як визначити, яка мова буде найбільш корисною в майбутньому? Відповідь може бути різною і залежить від мети, з якою ви хочете вивчити іноземну мову.

Ви хочете заробляти гроші на ринках, що розвиваються

В своєму звіті Британська Рада (British Council) визанчила більше 20 ринків, що зростають, і їх основні мови. Доповідь виокремлює мови, якими розмовляють в країнах БРІК - Бразилії, Росії, Індії та Китаї - як зазвичай вважають найбільшими зростаючими економіками світу, а також деякі нішеві ринки, що розвиваються, відповідно до переліків інвестиційного банку Goldman Sachs і аудиторської компанії Ernst & Young.

За цим показником іспанська і арабська виглядають особливо привабливими, проте, якщо брати до уваги демографічні тренди до 2050 року, визначені ООН, то результат буде зовсім іншим. Відповідно до прогнозів до 2050 року в світі економіки перевагу здобудуть мови хінді, бенгалі, урду і індонезійська, і лише за ними йтимуть іспанська, португальська, арабська і російська. Якщо ви хочете отримати найбільший фінансовий зиск зі своїх мовних курсів, то ставка на одну з цих мов, певно, буде найбільш вірною.

Звичайно, розвиток кількості населення спрогнозувати дуже важко. Крім того, Британська рада взяла до уваги лише сучасні ринки, що розвиваються, що мало говорить про потенціал зростання економік інших держав, які є досить невеликими в наш час. Також, наприклад, арабська і китайська, мають багато діалектів, що може суттєво ускладнити спілкування навіть після вивчення стандартної мови.

Не дивлячись на все це, наступний графік дає певне розуміння того, в якому лінгвістичному напрямку рухається світ економіки: в бік від Європи і Північної Америки та ближче до Азії і Середнього Сходу.

Прогноз кількості мовців на 2050 рік для найбільших мов, в млн

Ви хочете спілкуватись з якомога більшою кількістю людей у всьому світі

Німецький мовний експерт Ульріх Аммон, який проводив 15-річне дослідження, нещодавно опублікував його результати. Він аналізував інформацію про мови світу з наібйльшою кількістю вроджених носіїв і найбільшою кількістю людей, які їх вивчають. Згідно результатів, в найближчому майбутньому англійська мова очолюватиме всі рейтиги, а відтак ваш вибір простий. Але якщо ви англійську вже знаєте чи маєте час і натхнення, то, з метою спілкування з найбільшою кількістю людей в світі, особливу увагу варто звернути на наступні мови:

Китайська. Хоча вроджених носіїв китайської втричі більше, ніж англійської, вона ненастільки рівномірно розповсюджена в світі. Крім того, китайську рідко використовують в науці, нею важко писати і читати.

Іспанська. В порівнянні з китайською, вроджених носіїв іспанської набагато менше, проте вона досить популярна в якості іноземної мови у всьому світі, зокрема, як перша іноземна мова в англомовних країнах і як друга іноземна мова в тих країнах, де першою іноземною є англійська.

Французька. В останні десятиріччя французька втратила свої позиції, особливо в Європі. Проте вона знову може стати впливовою, якщо країни західної Африки, де розповсюджена французька, стануть більш політично стабільними і більш привабливими економічно. Дослідження інвестиційного банку Natixis навіть дійшло висновку, що до 2050 французька мова може стати найбільш розповсбдженою в світі. Автори посилаються на демографічні перспективи Африки, відзначаючи, що населення там зростає швидше, ніж в англомовному чи китайському світі.  Французька також широко розповсюджена в багатьох невеликих країнах і територіях, як бідних (Гаїті), так і багатих (Швейцарія, провінція Квебек в Канаді).

Найбільші мови світу за кількістю мовців, для яких ці мови є рідними

Ви хочете відвідати найбільшу кількість країн і розмовляти однією мовою

Наступна гістограма показує кількість країн, в яких розмовляють певною мовою. Більшість з цих мов зявляються і в двох попередніх переліках. Втім, варто зауважити, що не кожна людина, яка живе в країні, де вказана мова має офіційний статус, вільно володіє нею. Так, більшість країн Африки, Азії та Америки, які колись були колоніями європейських держав, як правило, матимуть офіційною мовою спілкування мову колишньої метрополії, але суттєва кількість жителів в якості рідної може мати ту чи іншу місцеву мову, а офіційної і не знати. Втім, все ж на надану діаграму можна покластися, адже мандрівник в таких країнах має змогу звертатися офіційною мовою не лише до органів державної влади чи правопорядку, але й багатьох місцевих жителів.

Розподіл мов за кількістю країн, в яких ними розмовляють

В підсумку можна зауважити, що не існує однієї мови майбутнього, яку можна було б вивчати в якості лінгва франка. Перед тим, як прийняти рішення, яку мову вивчати, передусім потрібно визначитись з метою і мотивами навчання.


Ще еспресо