Наомі Кляйн "NO LOGO: Люди проти брендів"

Обкладинка книги
Світ причаївся, очікуючи наступного удару економічної кризи. Мільйони працівників по всій земній кулі втрачають роботу, вкладники штурмують банківські установи, що радше нагадують неприступні фортеці. Комуністи різного калібру задоволено труть руки, очікуючи світової революції, а анархісти в апокаліптичному угарі загострюють ножі та заповнюють пляшки коктейлем Молотова. Світ захворів, і лідери наймогутніших держав поки що безуспішно намагаються віднайти ліки. Коли чуєш заяви президента Франції про те, що «капіталізм потрібно розробити з нуля», то одразу пригадуєш, що подібні заклики не є новими, і звучать вони вже принаймні років із двадцять. І ловиш себе надумці: а чи не занадто пізно?..

Задовго до того, як економічна криза розправила плечі і впевненою ходою пішла планетою, звучали тисячі голосів, які попереджали, що існуюча економічна система, відома як вільний ринок чи капіталізм, звернула з вірного шляху. І один з цих голосів належить канадській громадській діячці та журналістові Наомі Кляйн, авторові «нового «Капіталу» під назвою «No Logo: люди проти брендів».

Ця книга – одночасно і соціологічне, і економічне, і культорологічне дослідження, виконане в стилі журналістського розслідування. Вона складається з чотирьох головних частин.

Частина перша, «Без простору», розглядає, як під навалою маркетингу один за одним падають соціальні інститути, від шкіл до системи охорони здоров'я, а бренди протискуються у всі прояви культури – літературу, музику, кінематограф...

Частина друга, «Без вибору», показує, яким чином корпорації, що обіцяли суспільству неймовірне різноманіття товарів та культурних альтернатив, обдурюють громадян і залишають їх без жодного вибору.

Частина третя, «Без роботи», описує те, як транснаціональні корпорації ліквідують робочі місця в одних країнах шляхом переносу виробництв в інші, де працівникам можна платити копійки і взагалі не перейматися їх громадянськими та навіть людськими правами.

Частина четверта, «Без брендів», акумулює висновки перших трьох розділів книги і демонструє, як небезпека, яку бренди несуть найважливішим стовпам демократичного суспільства – вільному громадянському простору, демократичним свободам та конституційним правам, від права на працю до свободи слова, – вимушує людей об'єднуватись, породжуючи світовий антикорпоративний рух.

Книга «No Logo: люди проти брендів» – це не звичайний маніфест антиглобалізму і не черговий утопічний заклик «відібрати та поділити». В своїй роботі Наомі Кляйн не вимагає відмовитись від грошей чи закрити кордони, і не закликає до непокори урядам. Навпаки, вона показує, як місцеві і навіть державні уряди втрачають реальну владу, підпадаючи під контроль корпорацій, а голоса виборців тонуть в гулі рекламних оголошень, і закликає всіх і кожного протидіяти цьому, захищаючи своє головне людське право – право вибору.

«Споживачі – наче таргани: ти труїш і труїш їх, а через деякий час вони отримують імунітет і більше не реагують на твої засоби,» – із вражаючою прямотою каже директор рекламного підрозділу однієї з корпорацій, пояснюючи, чому з ранку до ночі в метро, на вулиці, вдома, в університетах і навіть в громадських туалетах нас переслідують нові і нові надокучливі образи кросівок, шампунів та напоїв, а симпатичні дівчата наввипередки пояснюють, чому Мілкі-Уей не тоне в молоці. І кожна людина може щиро ненавидіти міфічних жидо-масонів, які правлять світом, і хоч тричі на день погрожувати дядечкові Сему чи Міжнародному валютному фонду всіма жахами пекла, але потім ми все одно у кросівках від Nike дружно йдемо поїсти до McDonalds, слухаючи свій улюблений iPod. Більшість з нас – навіть не вівці, а просто таргани, які біжать до чергової пастки яскравого бренду.

Проте така система впала не з Місяця, а створювалась десятиріччями самими людьми. «Ворожість до глобальних інституцій – лише симптом більш широкої кризи представницької демократії, тієї самої, за якої влада та прийняття рішень доручуються особам, що знаходяться задалеко від місць, де наслідки їх рішень реально можна відчути,» – пише Наомі Кляйн на останніх сторінках своєї книги, відкриваючи для обговорення нове і, мабуть, більш складне коло питань. Але основний висновок її роботи полягає в тому, що, незважаючи на всю свою міць, корпорації у сьогоднішньому їх вигляді можуть бути переможені, бо без людської уваги і підтримки вони мало на що здатні. Створивши і підтримавши колись світ брендів, самі ж люди мають силу і знищити його, знищити і відкрити старий-новий світ, світ без брендів – NO LOGO.

Інформація про видання: М: «Добрая книга», 2005. – 624 с.
ISBN: 5-98124-001-6

Еспресо

29-12-2021 Мова кліматичних змін чимдалі стає все більш актуальною

18-12-2021 Найогидніші слова англійської мови

17-05-2021 Чому в світі існує два основних слова, якими називають чай?

27-01-2021 Вивчення мов онлайн в світі – статистика Duolingo за 2020 рік

29-12-2020 Слова 2020 року за версією Merriam-Webster

09-11-2020 Оксфордський словник змінює значення слова «жінка»

05-07-2020 Шотландська ґельська мова може зникнути за 10 років

12-05-2020 Мовні сім’ї Африки і найпоширеніші африканські мови

29-04-2020 Мова ака-карі із сім’ї андаманських мов втратила останнього носія

12-02-2020 Що таке кохання? Залежить від мови, якою ви говорите

23-11-2019 Перша докторська дисертація мовою кечуа

19-05-2019 В Перу збільшується використання тубільних імен в документах

27-01-2019 Іспанська мова в цифрах за 2018 від Інституту Сервантеса

08-05-2018 Мовна політика в освіті в країнах Європи після українського «Закону про освіту»

29-04-2018 В Ірані забороняють вивчення англійської мови в початкових школах9989