Суд відбив спробу "прихватизувати" число Пі

Світлина: en.wikipedia.org

В середині березня 2012 суддя Майкл Г. Саймон (Michael H. Simon) відхилив позов щодо порушення прав інтелектуальної власності на число π. Цікаво те, що універсальну константу не змогли поділити не математики чи фізики, а... музиканти, які створили музику, що базується на цифрах цього трансцендентного числа.

Як пише New Scientist, дана дивна історія розпочалась біля року тому, коли Майкл Блейк (Michael Blake) з міста Портленд, штат Орегон, створив пісню і виклав відео на YouTube, із записом оригінальної музичної композиції під назвою «Як звучить π», переклавши перші декілька десятків цифр відомої константи на ноти. В День Числа Пі 2011 року кількість переглядів сторінки з відео злетіла до хмар, бо відео стало вірусним, і Блейк став певною знаменитістю, отримуючі електронні листи та телефонні виклики від багатьох засобів масової інформації.

«Це був чудовий ранок,» - пригадує Блейк. - «Вперше щось, що я зробив у власній творчості, отримало такого розголосу».

Втім, радість чоловіка швидко сплинула. Вдень джазовий музикант Ларс Еріксон (Lars Erickson) з Омахи, штат Небраска, забив на сполох. Він помітив, що робота Блейка звучала підозріло схоже на його власний твір, створений ще 1992 року під назвою «Пі Симфонія», який також ґрунтувався на цифрах цієї константи і був зареєстрований у відомстві з захсту авторських прав США. Він зв'язався з YouTube, і відео Блейка прибрали.

«Це було наче мене вдарили ножем,» - каже Блейк. - «Ця чудова річ, яку я створив, і потім вона зникла. Я почувався ніби мене обікрали».

Еріксон і Блейк, які ніколи не зустрічались і навіть не розмовляли телефоном, обидва приписали кожній з цифр від 0 до 9 музикальну ноту, а потім трактували цифри числа π як музичний запис. Еріксон, який називає дві мелодії «ідентичними», подав позов до суду із звинуваченням в порушенні прав інтелектуальної власності.

Втім, суддя Саймон не погодився. Відповідно до його рішення, два твори є досить різними в плані темпу, побудови музичних фраз та гармоній. І, головне, законодавство Сполучених Штатів не захищає кожний аспект твору, як-то факти чи ідеї, на яких він ґрунтується.

«Число π є фактом, який не підлягає захисту авторським правом, і переклад π на музику є ідеєю, яка не підлягає захисту авторським правом,» - написав суддя Саймон в своєму судовому рішенні, за яким позов було відхилено. - «Система нот, яка з'являється в результаті, є виразом, який збігається з ідеєю перекладання π на музику, а ця ідея захисту авторським правом не підлягає».

Після оголошення рішення суду Блейк повідомив, що не був здивований таким результатом, проте відчув полегшення. Позивач, навпаки, виглядав невдоволеним, зазначивши, що не є впевненим, чи «суддя все вірно зрозумів».


Ще еспресо