Відновлення мов аборигенів Австралії

Світлина: wikipedia.org

За деякими оцінками, до появи європейців в Австралії існувало понад 300 різних мов, поділених на більш ніж 700 діалектів. На початку XXI сторіччя вживаються менше 150 тубільних мов, з яких всі, за виключенням приблизно 20, є такими, що знаходяться під надзвичайною загрозою зникнення.

Втім, активісти з місцевого населення, такі як Діана Мак Набо (Diane McNaboe)  роблять спроби відроджувати втрачені мови. Мак Набо - одна з народу вірадьюрі, тубільної групи, що проживає в Новому Південному Вельсі.  Хоча їх мова вже зникла, Мак Набо належить до групи активістів, які намагаються знову зібрати її по крихтах. В інтерв'ю порталу abc.net.au, вона розповіла про свої спроби відновлення втрачених слів своїх пращурів за допомогою місцевих спільнот:

"Багато стареньких бабусь та дідусів можуть розмовляти 4 або навіть 7 мовами, тубільними мовами. В них приховані багатство та знання, і якщо його можна зберегти і записати... це могли бути просто люди, які телефонують та говорять: "слухайте, я знаю, що мій батько використовував це слово, коли розмовляв з аборигенами в ціий місцевості", і це слово може і не здаватися потрібним комусь ще, але воно могло бути дуже важливим для нас. Воно могло бути ще одним словом, яке ми втратили".

Подібна ініціатива старійшини вірадьюрі Стена Гранта (Stan Grant) нещодавно призвела до публікації першого в історії словника мови вірадьюрі, який було надруковано 2005 року. Цей словник містить 5000 слів, з перекладом на англійську. Проте, за словами Мак Набо, нестача писемної інформації про мову заважає подальшим спробам її відновлення:

"Я розмовляла з жінкою з Історичної спілки міста Літгоу, і в них немає великої кількості записів. Я подумала, що це ганебно, адже там велика кількість знань, і там, в Літгоу та поряд, в горах, чимало місць проживання аборигенів, місць проживання вірадьюрі".

Позаяк історичних документів дуже мало, збір розрізнених спогадів, здається, є найбільшою надією на відродження мови вірадьюрі.

 На мапі нижче показані ареали сучасного використання тубільних австралійських мов. Як можна легко побачити, в місцях найбільшої колонизації, на південному та східному узбережжях Австралії, мови аборигенів повністю винищені.

Мапа мов австралійських аборигенів


Ще еспресо