22 цікавих факта про мову

Світлина: http://www.flickr.com/photos/agelakis/

Скільки в світі мов? Якою мовою найбільше розмовляють, а якою - друкують? В якій мові найбільше приголосних чи приголосних, а в якій - найменше? На ці та деякі інші запитання дасть відповідь наступний перелік цікавих фактів про мови світу.

Кількість живих мов: близько 7000

Кількість мов на межі зникнення: близько 500

Мова, яка є рідною для найбільшої кількості носіїв: Мандарин - основний діалект китайської мови (від 1 000 000 000  до 1 200 000 000 носіїв)

Мова, яку знають найбільше людей як другу (нерідну) : Англійська (від 250 000 000 до 350 000 000 людей, для яких англійська не є рідною, знають її)

Країна, в якій існує найбільша кількість мов: на території держави Папуа Нова Гвінея існують 820 мов.

Перша мова, яка мала писемність: Шумерська або Давньоєгипетська (близько 3200 до н.е.)

Найдавніша мова, яку досі використовують в мовленні: Китайська або Грецька (близько 1500 до н.е.)

Мова, що має найширший словниковий запас: Англійська (близько 250 000 відмінних слів; Оксфордський Словник Англійської мови нараховує близько 600 000 слів, а Словник Уебстера - 475 000, але серед них велика доля архаїчних слів та величезний об'єм технічних термінів).

Мова із найменшим словниковим запасом: Такі Такі (креольська мова на базі англійської, яку використовують в Суринамі, має близько 340 слів)

Мова із найдовшою абеткою: Кхмерська (офіційна мова Камбоджі, 74 літери).

Мова із найкоротшою абеткою: Ротокас (одна зі східнопапуаських мов, якою розмовляють біля 4 000 людей, має 12 літер).

Мова, що має найменшу кількість звуків (фонем): Ротокас (11 фонем).

Мова, що має найбільшу кількість звуків (фонем): Кхонґ (мова, якою розмовляють близько 4200 людей, що живуть переважно в Ботсвані, має 112 фонем).

Мова, що має найменшу кількість приголосних звуків: Ротокас (6 приголосних)

Мова, що має найбільшу кількість приголосних звуків: Убихська (81 приголосних). Мова належить до абхазо-адигейської родини; нею розмовляли убихи - народ, який ще в першій половині XIX сторіччя жив в районі Сочі, але в 1860-х роках був депортований російською владою до Турції, втратив природній ареал та зник в 90-ті роки XX сторіччя: серед живих мов найбільшу кількість приголосних звуків має мова Кхонґ - 77.

Мова, що має найменшу кількість голосних звуків: Убихська та діалекти Абхазької (2 голосних).

Мова, що має найбільшу кількість голосних звуків: Кхонґ  (31 голосних)

Мова, якою друкують найбільше: Англійська.

Мова, яка має найменше неправильних дієслів: Есперанто не має жодного неправильного дієслова

Документ, який перекладено на найбільшу кількість мов: Декларацію Прав Людини, яка прийнята ООН 1948 року, перекладено на 321 мову (включаючи діалекти).

Найбільш поширені приголосні в світі: /p/, /t/, /k/, /m/, /n/

Найдовше слово в англійській мові: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (45 літер, Силікоз - захворювання людини, викликане тривалим вдиханням пилу, що містить вільний діоксид кремнію).


Ще еспресо