Tribalingual - інтернет-сервіс для вивчення зникаючих мов

Онлайн-сервіс Tribalingual для вивчення мов, яким загрожує небезпека зникнення, було створено за підтримки програми Cambridge Social Ventures в Центрі соціальних інновацій при Кембріджській бізнес-школі Джаджа. Мета проекту - зберегти деякі рідкісні і вмираючі мови. Засновником стартапу є Інкі ГІббенс (Inky Gibbens), яка зацікавилась зникаючими мовами, коли дізналась, що бурятська мова, мова її пращурів з Сибіру, знаходиться в небезпеці зникнення.

Світлина: tribalingual.com

"Причина використання мовної школи для збереження мов є очевидною", - розповіла ГІббенс в інтерв'ю Cambridge News. - "Єдиний реальний спосіб врятувати мови - це зробити так, щоб ними розмовляло більше людей".

Тому в той час, коли інші намагаються зберегти мови шляхом їх муміфікації в архівах і документах, Tribalingual хоче подарувати їм новий строк життя, виховуючи нові покоління і спільноти мовців.

За оцінками зникнення мов відбувається зі швидкістю однієї мови на два тижні, і в такому разі в цьому столітті може зникнути 80% мов. Гіббенс говорить, що на кону дещо більше, ніж просто втрата мов.

"Нам слід подумати про людську культуру ширше: позаяк мови є настільки фундаментальними для нас як для людських істот, коли мова вмирає, також вмирає і наш загальнолюдський спадок", - пояснює вона.

Хоча глобалізація і нові технології стали однією з основних причин зникнення деяких мов, Гіббенс вважає, що вони також можуть надати можливість зберегти їх. Традиційні технологічні онлайн-сервіси з вивчення мов часто намагаються автоматизувати процес навчання, проте в Tribalingual планують найняти вчителями мовців цих занепадаючих мов. Люди, які запишуться на 10-тижневі курси, матимуть доступ до широкого ряду аудіо і відео матеріалів, а також зв'язок з вчителем за допомогою Skype.

На даний час онлайн-сервіс пропонує зареєструватись на навчання, обравши курс вивчення однієї з п'яти мов:

Монгольська мова - населення Монголії становить приблизно 28 мільйонів людей, проте монгольською розмовляють лише 2 мільйона, ще приблизно стільки ж мовців монгольської мови розпорошено на велетенській території від Киргизстану до російського Далекого Сходу.

Мова кечуа - автохтонна мова індіанців андського регіону Південної Америки. Нею розмовляють приблизно 8-10 мільйонів носіїв. Більш докладно про зусилля зі збереження мови кечуа можна прочитати в статті "Мова кечуа: чому можуть навчити зусилля з її порятунку".

Мова тулу - мова, якою користуються приблизно 2 мільйони людей в штаті Карнатака на південному заході Індії. За класифікацією ЮНЕСКО є вразливою мовою.

Айнська мова - мова народу айну, корінних мешканців Хоккайдо, Сахаліну і Курильських островів. Наразі нараховується лише 15 мовців айну, і за класифікацією ЮНЕСКО вона є такою, що знаходиться в критичній небезпеці зникнення.

Мова оджибве -  індіанська алгонкінська мова, якою розмовляють у США та Канаді. Складається з великої кількості різноманітних діалектів, через відсутність писемності жоден з яких не є літературною нормою. Кількість мовців оцінюють в 10 000.


Ще еспресо