Ретороманська мова: цікаві факти про найменшу мову Швейцарії

Загальновідомо, що в Швейцарії є чотири офіційні мови - італійська, німецька, французька і ретороманська. І якщо перші три мови є "великими" європейськими мовами, які мають статус офіційних в сусідніх державах, то ретороманська є унікальною мовою, якою розмовляють тільки в Швейцарії, і про яку широкому загалу майже нічого не відомо. The Local наводить низку цікавих фактів про найменшу офіційну мову Швейцарської конфедерації, які допоможуть ознайомитись з нею.

Світлина:

1. Романш - це романська мова народу ретів, який, як вважають, з'явився в Альпах приблизно в 500 р. до н.е. Коли римляни захопили цю землю, мова романш розвинулась як варіант вульгарної латини, так само як французька, італійська, іспанська та інші романські мови. Відтак романш ще називають ретороманською мовою.

2. За даними організації Lia Rumantscha, яка займається підтримкою культури романшів, загалом ретороманською мовою розмовляє приблизно 60 000 людей, переважно в кантоні Граубюнден, де вона є офіційною мовою кантонального рівня разом з німецькою та італійською. Ретороманською мовою розмовляє приблизно 20% жителів цього кантону. Організацію Lia Rumantscha було створено 1919 року, після того як масова міграція німецькомовного населення в ареали розповсюдження ретороманської стала загрожувати останній знищенням.

3. Фактично романш - це збірна назва п'яти письмових регіональніх варіантів ретороманської мови: сурсільванський (sursilvan),  сутсільванський (sutsilvan), сурміранський (surmiran), путерський (puter), вальядерський (vallader). Ці й інші розмовні діалекти розвинулись з часом по причині віддаленості багатьох сіл в Граубюндені, через яку людям з різних місцевостей було важко змішуватись. Двома найбільш вживаними варіантами є сурсільванський в західній частині кантону Граубюнден і вальядерський на сході, в нижній частині долини Енгадін. Сурміранський варіант використовують в центральних землях кантону, а путерський - в верхній частині Енгадіну. Найменш широко вживаним варіантом є сутсільванський.

4. В 1982 лінгвіст з Цюриху Хейнріх Шмід створив стандартизовану письмову версію ретороманської мови, відому як  романш грішун (Romansh Grischun). Її використовують для представлення ретороманської мови в офіціальних текстах і на швейцарських банкнотах. Проте романші нею не розмовляють, а використовують варіант, властивий для місцевості, в якій вони проживають.

«В місцевості поміж піками Швейцарських Альп ізольовано проживають люди, які розмовляють і живуть подібно до того, як це робили тисячі років тому давні римляни. Складаючи приблизно піввідсотка населення Швейцарії, це корінне населення спілкується ретороманською мовою, схожою на суміш німецької і італійської».

«Ретороманська - справжня швейцарська мова»

6. Найближчою мовою до ретороманської є італійська, зокрема діалекти регіону Ломбардія. В Середньовіччі було б дуже важко визначити кордон між ареалами розповсюдження цих діалектів і романшу. Найбільше на італійську ретороманська схожа в долині Енгадін. Протягом сторіч люди з цієї місцевості їздили в Італію на заробітки, повертаючись назад влітку. Відтак путерський і вальядерський варіанти романшу розвивались під впливом італійської мови. На відміну від італійської, в ретороманській мові відсутня голосна в кінці іменників чоловічого роду. Тим не менше, нескладно побачити подібність багатьох слів, наприклад, "озеро" італійською пишеться як lago, а ретороманською lag, "хліб" - відповідно pane і paun, "мур" - muro і mir.

7. На інші варіанти ретороманської мови сильніший вплив робить німецька. Ще з Середньовіччя в ретороманську мову проникло багато німецьких слів, наприклад, aber, що означає "але" як німецькою, так і ретороманською, а також schon, що означає "вже". "Хлопчик" ретороманською буде buob, а "дівчинка" - buoba, і обидва слова походять від слова Bueb, яке означає "хлопчик" в швейцарському варіанті німецької мови. В наш час романші більш орієнтовані саме на німецькомовну частину Швейцарії і всі вільно володіють таокж і німецькою мовою.

8. Навчання в місцевостях, де говорять ретороманською, відбувається на тому варіанті ретороманської мови, який там розповсюджений. Діти навчаються ретороманською з 1 по 6 клас, а з 7-9 переходять на німецьку, позаяк мають вміти вільно володіти нею, щоб потім отримати роботу. Проте для деяких предметів ретороманську зберігають. Відповідно, в кантоні Граубюнден підручники друкують п'ятьма варіантами ретороманської мови. Спроба перевести навчання на романш грішун виявилась невдалою, бо люди не сприйняли це, побачивши в цьому загрозу для своїх рідних діалектів.

9. В північній Італії існують дві інші мови, які відносять до ретороманської родини: ладинська, якою розмовляють на гірському масиві Доломіти в Південному Тиролі, і фріульська, якою розмовляють в північно-східній Італії на кордоні зі Словенією і Австрією. Населення Граубюндену і Доломітів не розуміється вільно, але мовознавці, які порівнювали ці мови, показали, що ладинська і ретороманська є дуже схожими і спорідненими.

10. Ретороманська мова є національною мовою Швейцарії з 1938 року, але отримала статус офіційної на федеральному рівні тільки в 1996 і з обмеженим статусом порівняно з іншими офіційними мовами - італійською, німецькою і французькою. Держава зобов'язана спілкуватися з романшами ретороманською мовою, і романш грішун має використовуватись для оформлення офіційних документів, таких як паспорти і ідентифікаційні картки.

11. Найбільш популярними іменами для новонароджених серед романшів в 2015 році стали Алесья (Alessia) і Лорін (Laurin).

12. Хочете трохи ознайомитись з ретороманською мовою? Спробуйте на язик наступні фрази і подумайте, чи помічаєте схожість з іншими мовами, які знаєте?

allegra - привіт
co vai? - як справи?
bain - добре
bun di - добрий ранок
buna saira - добрий вечір
buna notg - доброї ночі
a pli tard - побачимось пізніше
a revair - допобачення
grazia - дякую
perstgisai! - вибачте!
i ma displascha - мені шкода
bun viadi - нехай щастить!
Tge bel di! - який чудовий день!


Ще еспресо