Слова 2020 року за версією Merriam-Webster

Merriam-Webster, провідне видавництво словників в Сполучених Штатах, оголосило найпопулярніші слова 2020 року. На основі кількості запитів на сайті Merriam-Webster.com цей перелік висвітлює теми та ідеї, які викликали зацікавленість американців в році, який завершується. Іноді одне слово визначає еру, і доволі логічно, що в цей незвичайний, і надзвичайно складний рік, одне слово, яке відразу вийшло вперед під час аналізу запитів на сайті, і стало словом року. Це слово - pandemic ("пандемія").

Світлина: https://www.statnews.com/feature/coronavirus/the-road-ahead-the-next-12-months-and-beyond/

Перший великий сплеск зацікавленості словом pandemic ("пандемія") на сайті словника зафіксували 3 лютого 2020 року, коли з лікарні в Сіетлі вперше в США виписали хворого на COVID-19. В цей день слово pandemic шукали на 1621% більше, ніж попереднього року, хоча зростання зацікавленості зафіксували ще з 20 січня, коли в США зареєстрували перший випадок захворювання. Але з лютого пошук цього слова не зменшився, а лише зростав. На початку березня це слово шукали в середньому на 4000% більше порівняно з 2019 роком. 11 березня Світова організація охорони здоров'я офіційно оголосила, що "COVID-19 можна характеризувати як пандемію", і саме в цей день слово pandemic побачило найбільший сплеск трафіку в 2020 році, продемонструвавши збільшення на 115806% порівняно з пошуками в цей день попереднього року. Характерним є те, що це слово залишалось в верхній частині пошуків і протягом наступних десяти місяців, навіть коли знижувався пошук інших пов'язаних слів, таких як coronavirus ("коронавірус") та COVID-19.

Пандемію визначають як:

спалах захворювання, який відбувається в широкій географічній області (наприклад. багатьох країнах або континентах) і зазвичай зачіпає значну частину населення.

Грецькі корені цього слова розкривають суть: pan означає "всі" або "кожен", а dēmos означає "народ"; буквальне значення - "всього народу". Пов'язане слово епідемія походить від коренів, які означають "серед народу". Ці два слова використовують так, що їх значення частково збігаються, але зазвичай розуміють, що пандемія - це епідемія, яка загострилась так, що зачепила велику територію і велику кількість людей. 

Це був безпрецедентний рік, і пандемія - це слово, яке поєднало всесвітню медичну кризу з політичною відповіддю і особистим переживанням їх обох.

Другим за популярністю запитів на сайті словника Merriam-Webster стало слово coronavirus ("коронавірус"). Це слово протягом лічених тижнів перейшло із медичного жаргону до словника повсякденного вжитку. Найбільший сплеск зацікавленості до слова було зареєстровано 19 березня; загалом coronavirus в 2020 році шукали на неймовірні 162551% більше, ніж в 2019.

В трійку найпопулярніших слів 2020 року також увійшло дієслово defund - "забирати фінансування". Це нове слово, яке увійшло до вжитку в англійській мові в середині XX сторіччя, а цьогорічне зростання зацікавленості ним пов'язане із відповіддю на вбивства поліціянтами чорношкірих громадян США, у відповідь на що багато активістів закликали забрати фінансування у поліції.

Сплеск зацікавленості четвертим словом, mamba ("мамба"), було зафіксовано в січні через смерть легендарного баскетболіста Кобі Браянта, якого називали "Black Mamba" - "чорна мамба". Мамба - це назва декількох видів отруйних змій, які живуть переважно на деревах в субсахарській Африці; слово походить від зулуського imamba. Чорна мамба є особливо швидкою і небезпечною. В день смерті Браянта це слово шукали на 42750% більше, ніж зазвичай, а наступного дня ця цифра зросла до 66366%. Загалом слово "мамба" в 2020 році шукали на 934% частіше, ніж в 2019.

Замикає п'ятірку найбільш розшукуваних слів року kraken ("кракен"), яке 23 липня цього року новостворена команда Національної хокейної ліги NHL обрала для своєї назви, чим спричинила збільшення зацікавленості до цього слова аж на 128000%. Кракен - це морське чудовисько із скандинавської міфології; саме слово походить із норвезької, а в англійській вживається з середини XVIII сторіччя.

Загалом десятка найпопулярніших слів 2020 року від Merriam-Webster виглядає наступним чином:

1. pandemic - пандемія

2. coronavirus - коронавірус

3. defund - забирати фінансування

4. mamba - мамба

5. quarantine - карантин

6. antebellum - довоєнний

7. schadenfreude - зловтіха

8. asymptomatic - безсимптомний

9. irregardless - незалежно від, попри

10. icon - ікона


Ще еспресо