Групи мов корінних народів Північної Америки на мапі Джона Пауела

Джон Веслі Пауел (John Wesley Powell), дослідник, геолог і науковець, створив мапу "груп мовних сімей індіанців Америки" ("linguistic stocks of American Indians") в 1890 році, коли був головою Бюро американськї етнології (Bureau of American Ethnology) і готував щорічний звіт. Як пише Slate, мапа зображувала "групи сімей мов американських індіанців" на території, на якій вони були розповсюджені "в час, коли племена, що складали їх, вперше стали відомі європейцям".

Світлина: https://www.loc.gov/resource/g3301e.ct000724/

Ця мапа стала плодом двадцятирічної роботи. "Автор цікавився лінгвістичою роботою і розробкою плана лінгвістичної класифікації індіанських мов понад 20 років, з часу, коли він почав досліджувати Захід," - писав про себе Пауел в щорічній доповіді Бюро від 1891 року.

Контактуючи з багатьма племенами, вдалося зібрати великий об'єм оригінальних матеріалів. Пізніше, коли було організовано Бюро етнології, цей наробок значно збільшився завдяки праці інших людей. Адже двадцятьма шістьма працівниками Бюро і  співробітниками в різних частинах країни тоді було накопичено велику базу літератури, опублікованої індіанськими мовами, і зібрано велику кількість словників.

Описуючи мапу, Пауел продемонстрував наукову відвертість: "[Мапу] потрібно розглядати як дослідну, яка у візуальній формі викладає результати досліджень, проведених до цього часу, як посібник і допомогу для майбутніх робіт".

Проте, як пише історик Дональд Уорстер (Donald Worster) в біографії Пауела, цей проект був великим здобутком: "Класифікація і мапа були найважливішим досягненням Пауела як директора бюро... і було встановлено стандарт для мовознавців вже двадцятого сторіччя".

Мапу представили на розгляд публіки 1893 року на Всесвітній виставці в Чикаго, в якості частини більшої експозиції, створеної Бюро етнології. Попри велику увагу до культури і мови індіанців і незважаючи на власну симпатію Пауела до корінних американців, як пише Уорстер, "ніхто з відвідувачів виставки не потурбувався посперечатися з твердженням про те, що індіанці у своїй рідній країні були дикунами. Попри всю складність їх мов, Бюро стверджувало, що до зустрічі з білою людиною корінні народи жили у скрутних матеріальних умовах і серед прімітивних забобонів і потребували прогресу".

Мапа груп мовних родин індіанців Північної Америки

Більш докладно мапу груп мовних сімей корінних народів Північної Америки можна розглянути на сайті бібліотеки Конгресу США.


Ще еспресо