В Канаді громадськість і суди підтримують двомовність

За даними національного опитування переважна більшість канадців підтримує двомовність і цілі державного Закону про офіційні мови (Official Languages Act), повідомляє CBC. Приблизно 90% канадців підтримують цей закон, який надає англійській і французькій мовам рівний статус офіційних мов Канади і підтримує розвиток англомовних і франкомовних меншин.

Світлина: http://www.cbc.ca/news/canada/montreal/canada-bilingual-official-languages-act-1.3744563

 "Поступове сприйняття канадцями мовної двоїстості зробило нас більш відкритими, більш інклюзивними і більш готовими вітати інших в нашому суспільстві", - зявив уповноважений Канади з офіційних мов Грехем Фрейзер (Graham Fraser).

Підтримка цілей закону виявилась великою у всій країні, складаючи від 92% в Квебеку і до 83% в Манітобі і Сасквачевані. Було відзначено, що підтримка двомовності тепер вище, ніж 10 років тому, коли було проведено останнє опитування такого типу. Опитування проводили в лютому і березні серед 1000 канадців віком понад 18 років. Результати мають похибку на рівні держави +/-3.1%.

«В своїй книзі "Двомовні: Життя та реальність" професор Франсуа Грожан аналізує розповсюджені міфи, пов'язані з двомовністю. Отже, які популярні твердження, пов'язані з білінгвізмом, насправді є невірними?»

«Двомовність: міфи щодо білінгвізму та реальність»

Збільшити фінансування освіти французькою мовою

В цей же час на іншому боці країни від франкомовного Квебеку, в Британській Колумбії, Верховний Суд провінції наказав Міністерству освіти створити окрему статтю для фінансування франкомовних шкіл в провінції.

Марк Пауер (Mark Power), адвокат, який представляє інтереси Французької шкільної ради (French School Board) і Федерації франкомовних батьків Британської Колумбії, вважає, що надавати доступ до франкомовної освіти є конституційним обовязком уряду: "Це вперше, коли суддя десь в Канаді наказав Міністерству освіти створити окрему і спеціальну статтю фінансування основних засобів, до якої може мати доступ лише рада шкіл мовних меншин. Це унікальний випадок, який задає тенденцію і являє собою дійсно серйозну зміну законодавства".

Позивачі вимагали спорудження принаймні 17 нових франкомовних шкіл, проте суддя постановив, що лише чотири громади не мають доступу до "належних навчальних установ з мовами меншин" і надав Французькій шкільній раді 6 мільйонів канадських доларів на шкільні автобуси, зазначивши, що транспортна система була "хронічно недофінансована".

В той же час суддя відхилив вимогу забезпечення в Британській Колумбії дошкільної освіти францзькою мовою, аргументуючи своє рішення тим, що Канадська хартія прав і свобод гарантує громадянам Канади, рідною мовою яких є французька чи англійстка, початкову та середню освіту цією мовою, навіть якщо вони є мовною меншиною, проте не дошкільну освіту.

Читати додатково про французьку мову в Америці:

Кажунська французька мова: спадок під загрозою?

Французька мова в Канаді під загрозою?


Ще еспресо