Дональд Трамп, Великий мур і іспанська мова

Новий президент Сполучених Штатів Дональд Трамп відомий своїм холодним ставленням до латиноамериканців. Свою зневагу до них нова адміністрація США зокрема показала, закривши іспаномовну версію сайту Білого Дому. В статті в New York Times Айлан Стеванс (Ilan Stavans) пише, що несподівано в США іспанська мова може стати знаряддям опору.

Світлина: hellomagazine.com

В символічному есе під назвою "Мур і книги" аргентинський письменник Хорхе Луїс Борхес написав про Цінь Ши Хуан-ді, китайського імператора, який в 220-206 роках до н.е. побудував Великий китайський мур. В своєму есе Борхес вказав, що той самий імператор, який втілив цей проект, також заборонив всі книги в державі. Намір імператора був зрозумілим: мур був призначений для захисту його народу від ворожих вторгнень, а спалення всієї літератури означало, що все минуле потрібно викреслити. Історія для Цінь Ши Хуан-ді починалася з нього самого.

Сьогодні президент США Дональд Трамп все більше походить на імператора. Рішення його адміністрації закрити іспаномовну версію сайту Білого Дому є кричущим нападом на важливу особливість сучасних Сполучених Штатів. А ще й той мур, який він наказав збудувати вздовж кордону із Мексикою.

Зрештою, американська культура є багатомовною. І в останні декілька десятиріч іспанська мова безсумнівно стала однією з найвизначніших з них. Вона є другою найбільш вживаною мовою в державі, маючи приблизно 38 мільйонів носіїв. В контексті іспаномовного світу іспаномовна спільнота Сполучених Штатів є п'ятою за чисельністю в світі, після Мексики, Колумбії, Іспанії і Аргентини. Вона настільки повсюдна, що називати її іноземною вже і нелогічно.

«В той час як на території США, на диво, все ще розмовляють 139 мовами, більш ніж 70-ма говорять лише старші покоління племен. Деякі лінгвісти вважають, що до середини сторіччя доживуть не більше 24 тубільних мов; проте спеціально створений Рух тубільних американських мов протягом десятків років працював над створенням та публікацією матеріалів корінними мовами та над їх розповсюдженням серед молодших поколінь».

«Корінні мови Америки: від дискримінації до відродження»

Президент Дональд Трамп є злісно одномовним. На початку праймеріз Республіканської партії пан Трамп зробив зауваження Джебу Бушу за те, що той розмовляв рідною мовою своєї дружини Колумби, яка я американкою з мексиканським корінням. "Це країна, в якій ми розмовляємо англійською, а не іспанською," - сказав він.

Барак Обама певною мірою розмовляє індонезійською, а Джордж Буш - іспанською. Біл Клінтон розуміє німецьку. Чим далі ми йдемо у часі, тим більшими поліглотами стають американські президенти: Франклін Делано Рузвельт володів французькою і німецькою, як і його дядько Тедді. Значним є перелік президентів США із знанням грецької і латини. А ще є Томас Джеферсон, який вільно володів не лише грецькою і латиною, але й італійською, французькою і іспанською. Взірець для наслідування. Чи, можливо, вид, якому загрожує зникнення.

Пан Трамп не лише знаходиться серед найбільш обмежених з них. Він ще виявляється таким, що не сприймає інші мови, особливо іспанську. Список його мовних помилок під час президентської кампанії є сумно відомим, включаючи такі вирази як "bad hombres", тобто "погані" (англ.) "хлопці" (ісп.).

Прес-секретар Дональда Трампа Шон Спайсер також не відзначється витонченими манерами і нещодавно оголосив, що зникнення іспанської мови є тимчасовим і що технічні спеціалісти працюють над обновленням вмісту. "Це забере трішки більше часу", - додав він.

Хоча на це варто сподіватись, щире рішення прибрати те, що було за часів адміністрації Обами, надсилає чіткий сигнал. Це та сама стратегія, яку можуть застосувати проти медичного страхування Obamacare: спочатку скасуємо, а потім... побачимо! Іншими словами, відкинути те, що є у вжитку, щоб почати з чистого аркушу, самим по собі, так, наче минулого взагалі не існувало.

За часів президенства Обами Білий Дім вів іспанською і блог. До речі, сам президент Обама 13 січня 2017 року зоробив твіт іспанською: “Gracias por todo. Mi último pedido es el mismo que el primero. Que creas, no en mi capacidad de crear cambio, sino en la tuya". (“Дякую за все. Моє останнє побажання таке саме, як і перше. Вірте не в мою здатність робити зміни, а у власну”).

На цей день Парагвай залишається єдиною країною в Америці, в якій більшість населення розмовляє однією корінною мовою – гуарані. Вона надійно захищена Конституцією, що офіційно надає їй статус, рівний з мовою європейських колонізаторів – іспанською. А на вулицях вона є джерелом національної гордості.

«Гуарані: мова з унікальною витривалістю»

Звичайно, мова може процвітати і в несприятливих умовах. Іспанська вже є впливовою економічною силою в Сполучених Штатах. Вона є найчастіше вивчуваною іноземною мовою в кампусах коледжів. Окрім того, латиноамериканці є єдиною меншиною, яка має дві повноцінні телевізійні мережі, що здійснюють мовлення мовою іммігрантів, - Univision і Telemundo. Іспаномовне радіо є надзвичайно впливовим в політичному сенсі. І це лише що стосується культури. На корпоративному рівні інвестиції в іспаномовні ринки знаходяться серед найбільших в країні.

Пан Трамп мав би знати про це. Проте він вдає, що не знає, наприклад, зневажаючи латиноамериканців. У його команді нема жодного визначного латиноамериканця. Він майже не говорить про Латинську Америку в своїх геополітичних планах, за виключенням Мексики, яку розглядає як кубло кримінальних злочинців.

Існує відчуття, що спроби придушити іспанську мову мають протилежний ефект. Її все більше розглядатимуть як мову протесту, що їй лише допоможе. Пан Трамп переміг вибори в хрестовому поході проти глобалізації. Тепер, коли він при владі, розумні пояснення проти ізоляціонізму потрібно робити ще більш гострими. Іспанська мова - прекрасне місце, з якого можна почати. Від Флоріди далі на південний захід вона утворює субстрат Сполучених Штатів. Велика частина земель Сполучених Штатів були іспанськими, і значна частина сучасних громадян занурена в іспанську мову. Іспанська мова також є містком до північних сусідів США. Глобалізація починається на кухні, в шкільному класі, на вулиці - вона починається з визнання багатогранного спадку Сполучених Штатів у дзеркалі.

Насправді існує урок рухів спротиву, в яких брали участь латиноамериканці, протестуючи проти диктатур в найтемніші моменти XX сторіччя. Часто вони зберігали свободу завдяки мові - в протесних піснях, прозі і поезі. Завдяки Дональду Трампу іспанська мова в Сполучених Штатах несподівано стала знаряддям непокори.

Викреслення історії і будівництво мурів є звичайною справою імператорів.

Джерело: The New York Times
Ліцензія: copyright ©

Інші статті

Мова гуарані в Парагваї розквітає, але тубільні народи – ні
18-08-2021  
Гуарані є символом того, що для уряду мова має пріоритет вищий, ніж люди, від яких вона походить >>>
Мова гуарані стає новою гордістю Парагваю
12-05-2021  
Мова гуарані, яку довгий час зневажали, стає новою гордістю Парагваю >>>
Феміністична штучна мова лаадан. Історія гіпотези, яка зазнала невдачі
07-03-2021  
Елджін вважала, що жінки або б радо прийняли жіночу мову лаадан, або ж вона змотивувала б їх замінити її ще кращою, але помилилась. >>>
Гіпотеза лінгвістичної відносності Сепіра-Ворфа: чи впливає мова на мислення?
17-11-2020  
При вивченні нашої рідної мови ми отримуємо певні звички мислення, які формують наш досвід в визначний та іноді дивовижний спосіб >>>
Клацальні койсанські мови – відгомін мовлення прадавніх людей
23-05-2020  
Сучасні люди, які залишили Африку приблизно 40000 років тому і заселили решту світу, могли бути носіями клацальних мов. >>>
Чому в Африці так багато мов?
17-05-2020  
Із понад 2000 мовами Африка має третину всіх мов світу, при тому що там проживає менше сьомої частини населення Землі. >>>
Тонке мистецтво математичної гіпотези
07-01-2020  
В математиці роль найвищих вершин відіграють великі гіпотези – чіткі твердження, які, ймовірно, є істинними, але для яких ще немає доказу. >>>
Всі голоси іспанської мови
30-06-2019  
Словник загальної іспанської мови забезпечить економію часу і коштів і більшу ефективність серед носіїв різних варіантів іспанської мови >>>
Кузини арабської мови вижили в Омані - проте чи надовго?
05-05-2019  
Мова шехрі є лінгвістичною рідкістю, якою розмовляють декілька тисяч людей в на півдні Аравійського півострова. >>>
Про те, чому мови і діалекти насправді відрізняються
24-02-2019  
Виявляється, що відмінність між мовою і діалектом реальна і може бути виражена числами, отриманими з порівняння слів обраних мов >>>