Двомовність в США і економічні переваги багатомовних працівників

Цікаве дослідження двомовності в Сполучених Штатах Америки з'явилось на початку цього місяця. Воно було проведене Проектом громадянських прав (Civil Rights Project) і носить назву "Реалізація переваг багатомовної робочої сили" (Realizing the Economic Advantages of a Multilingual Workforce). В своїй роботі Патрісія Гандара (Patrícia Gandára) і Сільвія Асеведо (Sylvia Acevedo) розглянули питання двомовної освіти з економічної точки зору і навели ряд цікавої статистики стосовно білінгвізму в Сполучених Штатах Америки.

Світлина: http://victorebner.us

Після того, як ринки перейшли від індустріальної до інформаційної ери, виникли величезні можливості для тих, хто може аналізувати, співпрацювати і спілкуватись з людьми в усьому світі, надаючи послуги місцевою мовою клієнта. Такі працівники можуть конкурувати за роботу і на своїх домашніх ринках, і на ринках, на яких їх знання мови надає їм перевагу над тими, хто має лише одномовні навички, - як більшість американських працівників.

Автори дослідження "Реалізація переваг багатомовної робочої сили" зазначають, що трансформація глобальної економіки надала можливість різним країнам і компаніям забезпечувати американських споживачів продуктами і послугами англійською мовою зі своєї території, таким чином відтискуючи американську робочу силу. Втрата цих робочих місць на користь двомовних працівників за межами США вплинула на багато галузей - від підтримки клієнтів телефоном до бухгалтерських послуг і навіть медичної рентгенографії.

На відміну від двомовних працівників з багатьох країн, які можуть конкурувати за роботу і у власних країнах, і в США, американцям, які володіють лише англійською, залишається змагатися переважно за локальні робочі місця. Як наслідок, багато американських робітників втрачають можливості на глобальних ринках. За іронією долі, будучи нацією мігрантів, американці мали б самі бути нечуваним до того джерелом лінгвістичних ресурсів.

«В своїй книзі "Двомовні: Життя та реальність" професор Франсуа Грожан аналізує розповсюджені міфи, пов'язані з двомовністю. Отже, які популярні твердження, пов'язані з білінгвізмом, насправді є невірними?»

«Двомовність: міфи щодо білінгвізму та реальність»

Як влучно зазначив Майкл Шульцер (Micheal Schulzler) з "Forbes" "використання англійської мови поширюється у всьому світі і все менше стає перевагою чи ознакою, яка робить різницю. Насправді це робить новою необхідною умовою білінгвізм". Проте останнім часом з двомовністю у американців окреслились серйозні проблеми, які пояснюються, насамперед, специфікою освіти: американські школи все більше відвертаються від навчання учнів більш ніж одній мові. Результатом є те, що мови іммігрантів втрачаються значно швидше, ніж в минулому. Навіть в школах, в яких існують певні програми для тих, хто вивчає англійську, інші мови розглядають лише як місток до опанування англійської, а не як окремий предмет. Як тільки учень отримує можливість більш-менш впевнено почувати себе в англомовному класі, друга мова відходить на задній план.

Згідно з соціологічними дослідженнями, проведеними в 2013-2014 роках і представленими на інфографіці нижче, в США більше 60 мільйонів людей вдома розмовляють мовою, відмінною від англійської: в першу сімку входять іспанська (понад 39 мільйонів мовців), китайська (3,1 млн), тагальська (1,7 млн), в'єтнамська (1,5 млн), французька (1,2 млн), корейська і арабська (1,1 млн обидві).

Двомовність в США, інфографіка, 2016 рік

Кожен з п'яти студентів приходить з дому, в якому спілкуються іншою мовою, і передбачається, що в наступні декілька років це буде кожен четвертий. І втім, навіть на це мовне багатство, американці відомі своєю одномовністю. Реалізація того, що мало б бути величезною конкурентною перевагою, перетворюється на недолік через освітню політику, яка ігнорує або знеохочує розвиток других мов.

Автори дослідження б'ють на сполох і роблять висновок: "В Сполучених Штатах ми не можемо ігнорувати сейсмічні зміни, що переробляють наші спільноти. Також не має сенсу марнувати багаті мовні ресурси, якими вже володіє ця нація. В той час як інші держави розвивають технічні і мовні навички своєї робочої сили, щоб розширювати можливості як на своїх домашніх ринках, так і тут, в Сполучених Штатах, ми не можемо дозволити, щоб брак володіння мовами залишав американських працівників без конкурентної переваги".

В тексті дослідження, яке повністю можна прочитати за наведеним вище посиланням, вказується, що уряд США і уряди окремих штатів вже звернули увагу на обговорювану проблему і виступають з ініціативами підтримки вивчення іноземних мов, зокрема, китайської. Втім, ця історія має нас цікавити в проекції на власну державу. Піклуючись про українську мову, яка, безперечно, потребує сильнішого захисту і ширшої підтримки всередині країни, не можна забувати, що світовий ринок вимагає працівників, які володіють не лише англійською, а й іншими мовами.

Читати додатково про те, яку мову і де вчити:

Найкорисніша мова: яку іноземну мову вивчати?

Busuu.com: Вивчення іноземних мов в мережі Інтернет

Duolingo.com: Безкоштовне вивчення англійської й інших іноземних мов

Читати додатково про роль англійської мови в сучасному світі:

Англомовне упередження щодо інновацій

Англійська - мова науки


Ще еспресо